25. dubna 2017 16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pardubická opozice požaduje, aby za ‚odpadkovou‘ cestu do JAR padaly hlavy

Koalice pro pardubickou radnici je hotová. Podepsali ji Vladimír Ninger (druhý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koalice pro pardubickou radnici je hotová. Podepsali ji Vladimír Ninger (druhý... | foto: MAFRA - Radek Kalhous

PARDUBICE Opoziční sdružení Pardubáci chce dát prověřit loňskou služební cestu několika členů vedení městských společností Služby města Pardubice a SMP - Odpady do Jihoafrické republiky. Dvoutýdenní pobyt měl údajně sloužit poznání krajiny, kultury nebo systému nakládání s odpady.

Kvůli cestě zastupitelé letos v únoru odvolali z funkce místopředsedkyni představenstva společnosti Služby města Pardubic a výkonnou ředitelku Leu Tomkovou. Již předtím bylo odvoláno celé představenstvo SMP - Odpady.

„Jelikož se domníváme, že orgány společností nepřistoupily a nepřistupují k prošetření celé záležitosti s dostatečnou vážností a zodpovědností, a naopak svou činností respektive nečinností celou situaci jen zhoršují, předkládáme do zastupitelstva samostatnou zprávu,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda Pardubáků František Brendl.

Padne trestní oznámení?

Sdružení navrhuje tři usnesení. Požaduje, aby zastupitelé Pardubic schválili odvolání představenstva Služeb města Pardubic a aby schválili odvolání dozorčí rady této společnosti. Zároveň chce uložit valné hromadě firmy, kterou představují členové rady města, aby nechala prošetřit hospodaření společnosti orgány činnými v trestním řízení.

„Jsme přesvědčeni, že v celé kauze „služební“ cesty do JAR je tolik nejasností a důvodných podezření, že všichni zainteresovaní, management společností, představenstva, dozorčí rady společností, a v neposlední řadě rada města Pardubic nepostupovali tak, jak by měl správný hospodář nakládat se svěřeným majetkem,“ uvedl Brendl. Kdyby zastupitelé jeho návrhy odmítli, zvažuje sdružení, že podá trestní oznámení.

Nárok na odstupné?

Opozice také již dříve kritizovala skutečnost, že odvolaná ředitelka Tomková by měla dostat vysoké odstupné, pětinásobek měsíční odměny. Mezi důvody odvolání totiž nebyl uveden závažný věcný důvod.

Podle primátora Martina Charváta (ANO) bylo jednání Tomkové ze společenského a politického hlediska neúnosné. Tomková, která je městskou zastupitelkou za ANO, členství v hnutí ukončila, mandát si však ponechala. Podle Brendla by také měly městské firmy vymáhat náhradu nákladů za cestu.

Další opoziční strana ODS chce část požadavků Pardubáků podpořit, nesouhlasí však s podáním trestního oznámení městem. Podle zastupitele Petra Klimpla se ale návrh nemusí vůbec dostat na pořad jednání zastupitelstva.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz