Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pardubické letiště čeká rozsáhlá rekonstrukce

Česko

PARDUBICE Téměř 360 milionů korun bude stát modernizace letiště v Pardubicích. V příštích dvou letech se tu dostaví a rozšíří provozní plochy, sklady leteckých pohonných hmot a areál autoparku.

Letiště Pardubice je regionální letiště se statusem mezinárodního letiště se smíšeným civilním (pravidelné linky do Ruska a charterové lety) a vojenským provozem.

Na rekonstrukci má přispět EU ze svých fondů částkou 294 milionů korun, jedenadvacetimilionovou dotaci schválil krajský úřad. Pardubický magistrát uvolní na tuto akci 41 milionů korun. „Vzhledem k tomu, že půjde o velký tendr z Evropské unie, vybíráme v současné době firmu, která bude realizovat výběrové řízení,“ řekl LN ředitel společnosti East Bohemian Airport Jan Andrlík. Podmínkou pro získání eurodotace byl příspěvek kraje, který má podle hejtmanova náměstka Romana Línka eminentní zájem jak na udržení civilního provozu letiště, tak na jeho dalším rozvoji. Zástupci samosprávy se s armádou už v březnu dohodli na civilním provozu. „Pokračování je pro nás důležité i proto, že letiště je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Zaměstnává přibližně tisícovku lidí,“ uvedl náměstek hejtmana Línek.

Provozovatelem letiště je městem zřizovaná společnost East Bohemian Airport. V roce 2009 tu odbavili necelých 50 tisíc osob, letos by to mělo být podle ředitele Andrlíka o deset tisíc víc. Rekord letiště zažilo v roce 2007, kdy přepravilo přes 93 tisíc cestujících.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...