Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Paříž chce vybudovat silný akciový trh

Česko

Francouzská vláda plánuje vybudovat finanční trhy po vzoru londýnské City. Britové se přitom obávají vlny propouštění

LONDÝN/PAŘÍŽ Za nitky evropských finančních trhů se v dohledné době nemusí tahat pouze v tradičních centrech v Londýně a Frankfurtu. Přibýt by mohla francouzská metropole Paříž. S tímto záměrem přišla koncem minulého týdne francouzská ministryně financí Christine Lagardeová, která zveřejnila v rozhovoru pro list Financial Times záměr francouzské vlády vybudovat v Paříži trh konkurující londýnskému. Lagardeová přitom popřela, že by Paříž aspirovala na to předstihnout Londýn.

„Přestože nedávná krize na finančních trzích ukázala na zranitelnost londýnského City ve vztahu ke konkurenci, nikdo by se neměl pokoušet nechat se vynést na vlně neúspěchu toho druhého,“ řekla Lagardeová. „Období od konce srpna ale dokázalo, že samotná síla a reputace finančního trhu ještě tak moc neznamenají.“ Francouzská ministryně označila za vzor pro vybudování nového akciového trhu v Paříži právě Londýn. A to přesto, že právě pokles finančních trhů v londýnské City si do konce roku vyžádá zánik tisíců pracovních míst.

Paříž roste, Londýn klesá

Podle odhadů britské organizace Centre for Economics and Business Research (CEBR) klesne počet lidí, kteří v City pracují, do Vánoc o 2000 lidí. Nyní v City působí rekordních 349 100 lidí,

„Do roku 2008 bude patrně zrušeno skoro jedno pracovní místo ze dvou, o která se celkový počet míst rozrostl za letošní rok. Dopady budou ve skutečnosti ještě horší, protože City si zvykla na závratné zvyšování počtu pracovních míst," uvedla spoluautorka zprávy Sarah Bloomfieldová. Nejvíce finančníků odejde ze správy fondů soukromého kapitálu, počet míst klesne i na odděleních, která dojednávají fúze a akvizice nebo se zaměřují na financování nákupu nemovitostí. I když se dá v londýnské City očekávat velké propouštění, situace nebude tak zlá jako v letech 2001 a 2002. Tehdy vrcholily problémy po „splasknutí bubliny“ internetových akcií, po níž se dostavil pád akciových trhů v celém světě. O místo tehdy přišlo na 15 tisíc makléřů a finančníků.

„V roce 2001 a 2002 banky hodně propouštěly, ale už v roce 2003 zjistily, že mají zoufale málo nejen odborníků potřebných pro další expanzi, ale také málo mladých absolventů, protože žádné nepřijímaly," uvedl ředitel londýnské personální společnosti Napier Scott Shaun Springer.

Nyní se dá podle Springera proto spíše očekávat, že banky budou propouštět delší dobu a jen po malých počtech. Finanční společnosti si prý dají pozor, aby neztratily nejlepší zaměstnance, které by těžko nahrazovaly.

Autor: