Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Paroubek chce řídit svět

Česko

Šéf ČSSD chce po volbách výrazněji zasáhnout do světové politiky * Všichni v unii budou fascinováni, míní Schwarzenberg

PRAHA Předseda ČSSD Jiří Paroubek se po volbách cítí i na mezinárodní scénu. Až budu premiér, spojím oba břehy Atlantiku, vzkazuje Paroubek z Prahy do Bruselu.

„Uvažuji o tom, že pokud se stanu předsedou vlády, navrhnu, aby EU vytvořila svou skupinu moudrých, která by připravila jakousi cestovní mapu ke vztahům s USA,“ řekl včera Paroubek na konferenci o unijních a amerických vztazích, kterou si sociální demokraté uspořádali na půdě Poslanecké sněmovny.

A míří vysoko: do této skupiny by jako příští premiér pozval rovnou nejvyšší páky unijní politiky: zástupce Evropské rady, Evropské komise a nechyběli by ani poslanci Evropského parlamentu.

Schwarzenberg: Barokní myšlenky Zkušené české diplomaty ale Paroubek svým ambiciózním plánem zaskočil.

Na neznalost nejvyššího unijního prostředí poukazuje zahraničněpolitický expert ODS a bývalý ministr pro Evropu Alexandr Vondra.

Podle něj „radu moudrých“ tvoří v diplomatických kruzích spíš akademici než aktéři svázaní politickou odpovědností. „Taková diskuse může pomoct, myšlenka je to dobrá. Návrhy se ale nemohou předkládat způsobem, kterému nikdo neporozumí,“ říká Vondra.

V podobném duchu mírní vyjádření svého šéfa i diplomatický expert ČSSD, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

„Nemůžu samozřejmě předjímat reakci zemí EU. Ve smyslu rady moudrých, jakou má generální tajemník NATO, tedy třeba ve složení bývalých ministrů zahraničí, je to velmi zajímavá myšlenka,“ míní Hamáček.

Vyloženě pobaveně reagoval na Paroubkův nápad exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, nyní předseda TOP 09.

„Jeden rakouský sociálnědemokratický kancléř takovým nápadům říkal „barokní myšlenky“. Všichni v unii budou fascinováni,“ reagoval ironicky na převzetí zahraničněpolitických otěží šéfem ČSSD bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg.

Podle něj je potřeba počkat na to, až se sladí nové unijní instituce, které zavedla Lisabonská smlouva, a nevnucovat Washingtonu nové unijní rady.

Paroubek: I Havel chyboval Jasnější představu, jak by evropsko-americká „road map“ podle Paroubka mohla vypadat, šéf ČSSD zatím nenastínil. Prý by se ale měla zabývat bojem s terorem či ekologií.

Paroubek včera také kritizoval dosavadní příliš úzké vazby mezi Washingtonem a Prahou, které praktikovala vláda Mirka Topolánka s republikánskou administrativou exprezidenta George Bushe. „Ta vazba byla tak silná, že téměř vyváděla naši zemi z aliančního bezpečnostního rámce a zcela mimo EU,“ řekl včera také Paroubek. Ze špatné diplomatické taktiky osočil i exprezidenta Václava Havla.

I díky Havlovi a jeho dobrému jménu v USA přitom loni přijel do Prahy na summit EU-USA americký prezident Barack Obama. Letos ale unii nechá na domácí půdě sjezdovat samotnou: Na jarní euro-americký summit už poslal španělskému předsednictví unie omluvenku .

Pokračování na straně 3

Paroubek: Spojím Evropu s USA

Dokončení ze strany 1

Paroubek se na včerejší konferenci chlubil také mezinárodní účastí. Do české sněmovny přišel i francouzský velvyslanec v Praze Pierre Lévy či Daniel S. Hamilton, ředitel washingtonského Centra pro transatlantické vztahy. Jen současný ministr zahraničí Jan Kohout byl prý s rodinou na horách.

„Náš dnešní zasedací pořádek ukazuje, že to není jen ODS, kdo má kontakty ve Washingtonu. Dnes tu s námi jsou naši přátelé s blízkým vztahem k Obamově administrativě, experti s podobným uvažováním, jako je naše,“ hlásil se k americkému prezidentovi Paroubek.

Sociální demokraté přišli včera také s další myšlenkou, která má naopak posílit dvojstranné vazby USA a Česka: místo amerických vojáků přivedeme do Prahy intelektuály z USA. Prý chystají zázemí pro vznik česko-amerického think-tanku, který by se zabýval transatlantickými vazbami a kam by jezdili odborníci z USA i jiných zemí. „V tom vidím velkou příležitost,“ podpořil včera na konferenci myšlenku Hamilton.

Ale i o tento nápad se ti, kteří se pohybují v české diplomacii, přetahují. „Ta myšlenka je stará několik měsíců. Ale jestli s ní ČSSD nějak pomůže, tak nic proti tomu,“ tvrdí Vondra. Prý za ní stojí především český velvyslanec v USA Petr Kolář. „Pan velvyslanec doufá, že pro tuto iniciativu nalezne širokou politickou podporu,“ vzkázal včera mluvčí ambasády v USA Dan Nový.

***

„Coby premiér navrhnu, aby EU vytvořila svou skupinu moudrých.“

„Místo vojáků přivedeme do Prahy intelektuály.“

Autor: