16. září 2009 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek: Fischerův kabinet by měl vládnout do voleb

Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Šéf socialistů Jiří Paroubek dnes uvedl, že by měl současný kabinet premiéra Jana Fischera vládnout do konce volebního období. Zároveň upozornil, že schodek rozpočtu na příští rok 230 miliard korun je podle ČSSD v době krize nepřijatelný, sociální demokracie dává přednost deficitu v řádu 160 až 180 miliard.

Na Žofínském fóru to dnes řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek s tím, že pro stranu je naprosto nepřijatelné přijmout balíček opatření ministra financí Eduarda Janoty na snížení schodku vcelku.

"Je naprosto nepřijatelné hlasovat o balíčku vcelku, když ani přesně nevíme, co obsahuje," uvedl Paroubek. Oběti k pokrytí výpadku daňových příjmů by podle něj měli nést všichni, ne jen lidé s nízkými a středními příjmy. ČSSD chce jít při snižování deficitu cestou kompromisu, dodal.

Podle Paroubka by měl kabinet Jana Fischera vládnout do voleb

ČSSD chce, aby kabinet Jana Fischera vládl do konce volebního období. Na Žofínském fóru to dnes řekl bez bližších podrobností předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Poukázal na průzkumy veřejného mínění, podle nich nynější vládě důvěřuje 55 procent obyvatel.

Volby potom, co si sněmovna v úterý nezkrátila funkční období, by podle Paroubka mohly být příští rok v květnu, nebo v kratším termínu.

Fischer podmínil pokračování kabinetu tím, že mu sněmovna potvrdí důvěru a bude schválen úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. Schodek návrhu státního rozpočtu pro příští rok by se díky tomu snížil z 230 miliard na méně než 170 miliard korun.


Paroubek upozornil na to, že ČSSD by nerada viděla zvýšení daně z přidané hodnoty na potraviny či léky o dva procentní body, naopak o zvýšení základní sazby je podle něj možné hovořit. V Janotově balíčku chybí opatření na zvýšení zdanění příjmu fyzických osob s příjmy nad 100.000 Kč.

Za nepřijatelné označil zásahy u mateřské či ve výdajích na rodinnou politiku. Naopak ušetřit dvacet až 30 miliard Kč je prý možné snížením výdajů jednotlivých ministerstev. Vyslovil se také pro vyplácení třináctých důchodů, které nezvyšuje mandatorní (zákonem povinné) výdaje do budoucna.

Vláda minulý týden schválila rozpočet s rekordním deficitem 230 miliard a ministr financí má připraven balík opatření, která by schodek snížila. Na ním dnes dopoledne ale kabinet přerušil debatu. Čeká se na výsledek pátečního jednání stranických expertů na ministerstvu financí. Parlamentní strany mají totiž diametrálně odlišné názory na to, jak snížit rekordní rozpočtový schodek 230 miliard korun. Kabinet Jana Fischera přitom snížením deficitu přinejmenším na 170 miliard podmiňuje svoje další působení.

Představitelé levicových stran dávají jasně najevo, že navrhovanou podobu balíku odmítají přijmout jako celek. S některými Janotovými návrhy nesouhlasí, a naopak chtějí přijít s vlastními řešeními. Nesouhlasí s navrhovanými škrty na výdajové straně rozpočtu a chtějí posílit příjmovou stránku, tedy výběr daní. Podle ODS by balíček měl být schválen vcelku a ve zkrácených termínech a vláda by s ním měla spojit žádost o důvěru.

ČTK