Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek odkryl plány. Když vyhraje, jako prvního pozve Putina

Česko

  14:35
PRAHA - AUDIO UVNITŘ Ruský premiér Vladimír Putin možná bude první zahraniční návštěvou České republiky, vyhraje-li říjnové volby do Poslanecké sněmovny sociální demokracie a její předseda Jiří Paroubek se stane premiérem. Šéf ČSSD na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že o to Putina požádal tento čtvrtek v Moskvě.

Vladimír Putin. foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

Návštěvu Putina v Praze po volbách považuje Paroubek za logickou proto, že se "velmi bouřlivě rozvíjejí" hospodářské vztahy obou zemí. Paroubek poznamenal, že loni vzrostla obchodní výměna mezi Ruskem a Českou republikou zhruba o 50 procent.

Přečtěte si: Hokejista Šlégr vstoupí do ČSSD

Jestliže se návštěva uskuteční, bude první Putinova oficiální návštěva České republiky v jeho premiérské funkci. Před více než třemi lety zde byl ještě ve funkci prezidenta.

Předseda ČSSD se v minulých dnech účastnil sjezdu ruské opoziční strany Spravedlivé Rusko a při příležitosti této návštěvy se při zhruba hodinovému rozhovoru setkal také s ruským premiérem.

Paroubek ještě uvedl, že s ruským premiérem hovořil německy. Putin tento jazyk zřejmě dokonale ovládá, protože působil jako důstojník někdejší sovětské tajné služby (KGB) v bývalé Německé demokratické republice.

Podle Paroubka se česko-ruské vztahy zhoršily, velvyslanec nesouhlasí

V moskevské rozhlasové stanici Finam FM předseda ČSSD řekl, že se česko-ruské vztahy v posledních třech letech výrazně zhoršily. Paroubek zdůraznil, že pokud sociální demokracie vyhraje parlamentní volby, bude jedním z jejích úkolů údajně pošramocené vztahy s Ruskem zlepšit.

Poslechněte si

"Za poslední tři roky, kdy u moci v Česku byla pravicová vláda, se vztahy mezi Českem a Ruskem výrazně zhoršily," řekl Paroubek podle přepisu a překladu rozhovoru, zveřejněného dnes ráno na internetové stránce stanice Finam FM.

Poslechněte si na Finam FM: Rozhovor v ruštině, šéf ČSSD hovoří česky 

Český velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka se proti těmto výrokům ohradil.

"S tím jako velvyslanec v Ruské federaci nemohu souhlasit, protože vztahy byly a jsou pragmatické. V oblasti ekonomické spolupráce se v posledních letech výrazně zlepšovaly. Samozřejmě, některé problémy na politické úrovni byly, ale obecně jsou vztahy s Ruskem udržovány na velmi dobré úrovni," řekl Kostelka.

Podrobnosti o Paroubkově sbližování s Ruskem čtěte zítra v deníku

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat