Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek odkryl plány. Když vyhraje, jako prvního pozve Putina

Česko

  14:35
PRAHA - AUDIO UVNITŘ Ruský premiér Vladimír Putin možná bude první zahraniční návštěvou České republiky, vyhraje-li říjnové volby do Poslanecké sněmovny sociální demokracie a její předseda Jiří Paroubek se stane premiérem. Šéf ČSSD na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že o to Putina požádal tento čtvrtek v Moskvě.

Vladimír Putin. foto: Alžběta Jungrová Lidové noviny

Návštěvu Putina v Praze po volbách považuje Paroubek za logickou proto, že se "velmi bouřlivě rozvíjejí" hospodářské vztahy obou zemí. Paroubek poznamenal, že loni vzrostla obchodní výměna mezi Ruskem a Českou republikou zhruba o 50 procent.

Přečtěte si: Hokejista Šlégr vstoupí do ČSSD

Jestliže se návštěva uskuteční, bude první Putinova oficiální návštěva České republiky v jeho premiérské funkci. Před více než třemi lety zde byl ještě ve funkci prezidenta.

Předseda ČSSD se v minulých dnech účastnil sjezdu ruské opoziční strany Spravedlivé Rusko a při příležitosti této návštěvy se při zhruba hodinovému rozhovoru setkal také s ruským premiérem.

Paroubek ještě uvedl, že s ruským premiérem hovořil německy. Putin tento jazyk zřejmě dokonale ovládá, protože působil jako důstojník někdejší sovětské tajné služby (KGB) v bývalé Německé demokratické republice.

Podle Paroubka se česko-ruské vztahy zhoršily, velvyslanec nesouhlasí

V moskevské rozhlasové stanici Finam FM předseda ČSSD řekl, že se česko-ruské vztahy v posledních třech letech výrazně zhoršily. Paroubek zdůraznil, že pokud sociální demokracie vyhraje parlamentní volby, bude jedním z jejích úkolů údajně pošramocené vztahy s Ruskem zlepšit.

Poslechněte si

"Za poslední tři roky, kdy u moci v Česku byla pravicová vláda, se vztahy mezi Českem a Ruskem výrazně zhoršily," řekl Paroubek podle přepisu a překladu rozhovoru, zveřejněného dnes ráno na internetové stránce stanice Finam FM.

Poslechněte si na Finam FM: Rozhovor v ruštině, šéf ČSSD hovoří česky 

Český velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka se proti těmto výrokům ohradil.

"S tím jako velvyslanec v Ruské federaci nemohu souhlasit, protože vztahy byly a jsou pragmatické. V oblasti ekonomické spolupráce se v posledních letech výrazně zlepšovaly. Samozřejmě, některé problémy na politické úrovni byly, ale obecně jsou vztahy s Ruskem udržovány na velmi dobré úrovni," řekl Kostelka.

Podrobnosti o Paroubkově sbližování s Ruskem čtěte zítra v deníku

Autoři: ,