3. dubna 2009 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek prý Filipovi nabídl, aby komunisté navrhli ministry

Vojtěch Filip a Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip a Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Komunisté dostali podle svého předsedy Vojtěcha Filipa od šéfa ČSSD Jiřího Paroubka nabídku, aby do vlády navrhli vlastní nestranické kandidáty, které by pak oficiálně nominovala sociální demokracie. Paroubek už přitom dříve řekl, že podobu úřednické vlády bude s komunisty konzultovat. Zároveň ale podotkl, že konzultace neznamenají, že KSČM bude aktivně členy úřednické vlády vybírat.

"Nepřistoupili jsme na to. Pro nás by naše zapojení bylo přijatelné jen v případě, že bychom byli oficiálně přizváni k jednání," řekl Filip.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je ve hře spíše jakési "právo veta", tedy možnost odmítnout nestranické experty, které ČSSD navrhne do vlády. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD).

Paroubek podle deníku popřel, že by komunisté měli jakékoli právo veta a že by je zval do vlády. Ale dodal: "Pokud nechtějí jít s nestraníky do vlády, je to jejich věc."

Premiér Mirek Topolánek (ODS) už dříve prohlásil, že podíl komunistů na sestavování kabinetu nepřipustí.

"Pokud by to opravdu bylo tak, že Jiří Paroubek opravdu probírá s komunisty, kdo může být ve vládě nestraníků, a kdo ne, tak něco takového by pro ODS nebylo přijatelné," řekl první místopředseda ODS David Vodrážka.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?