Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Paroubek s Nečasem se hecovali, na podobě vlády se nedohodli

Česko

  19:54aktualizováno  21:01
PRAHA - Premiér Jan Fischer se sešel s lídry ODS a ČSSD k jednání o budoucnosti vlády. Po dopoledním grémiu občanských demokratů na něj dorazil volební lídr strany Petr Nečas. Za ČSSD přijel Jiří Paroubek. Schůzka však skončila patem, na obsazení ministerstev se politici neshodli. Jednání bude pokračovat po Velikonocích.

Petr Nečas, Jan Fischer a Jiří Paroubek. foto: ČTK

Premiér Fischer vyslechl rozdílné názory ODS a ČSSD na personální obsazení vlády po odchodu ministrů za zelené. Dnes shodu lídři obou největších stran nenašli, zejména v resortu životního prostředí, uvedl Fischer s tím, že jednání bude pokračovat po velikonočních svátcích.

ČSSD trvala na návrhu premiéra - ministrovi zemědělství Jakubu Šebestovi. Poměr sil ve vládě by tak podle Paroubka i tak zůstal vyrovnaný, protože premiér byl podle něj navržený občanskými demokraty. Nečas nabídl tři jiné varianty, které prý Paroubek nepřijal. Jaké to byly, nechtěl říct.

Nečas s Paroubkem dnes jednal ve Strakově akademii poprvé v pozici šéfa ODS, oba na tiskové konferenci vtipkovali na téma prvního televizního duelu, který je čeká. Nečas v žertu poznamenal, že neuspěl ani s návrhem, že by Paroubkovi vyšel vstříc a už o velikonoční neděli se s ním utkal v televizním duelu. Paroubek ho pak vzal za slovo a hecoval, že když přijde v neděli do televize, na návrhy ODS k vládě přistoupí.

Fischer: Je to jedna hrůza za druhou
Nečas také poukázal na to, že mandát vlády závisí na délce povolebních jednání a tudíž může Fischerův kabinet stát v čele země i půl roku, v tom případě nelze brát ministerstvo jako "vedlejšák", konstatoval.

"Je to jedna hrůza za druhou," komentoval Fischer s úsměvem Nečasova slova o možném prodloužení mandátu jeho vlády. Rozmluvil se také o tom, zda se cítí být nominován do vlády občanskými demokraty, nebo sociálními demokraty. Zdůraznil, že v politice jde také o symboly.

"Já jsme ho označil za ducha nad vodami, je neutrální," uvedl Nečas, Paroubek ho ihned opravil, že "tak to není".

Otazníky nad tím, v jakém obsazení Fischerův kabinet dovládne, vyvolal rozchod Fischera se stranou zelených. Ta kvůli sporům o modernizaci elektrárny Prunéřov II. odvolala své dva zástupce v kabinetu - ministra životního prostředí Jana Dusíka a ministra pro lidská práva Michaela Kocába.

Fischer pak vedením resortu životního prostředí pověřil ministra zemědělství Jakuba Šebestu nominovaného ČSSD. To vyvolalo nevoli ODS, která trvá na tom, aby se oproti původní dohodě neměnilo vyvážení sil mezi ministry vybranými ČSSD a zástupci bývalé vládní koalice.

ODS vládu neopustí, nechce ji ničit
"Chceme, aby se vycházelo z původních dohod. Realizaci si teď představujeme tak, že si premiér Fischer nechá agendu pana Kocába pod sebou a ministerstvo životního prostředí by měl vést nominovaný odborník za ODS," popsal LN požadavky ODS místopředseda Petr Gandalovič. "V dohodě není nic o tom, že by ODS dědila mandáty po zelených," kontroval však Paroubek. Podle něj by měla ODS kývnout na návrh Fischera.

ODS nicméně také dopředu avizovala, že pokud její požadavky neprojdou, vládu neopustí. Krátce před volbami ji nechce ničit.

Nečas před jednáním řekl, že doufá, že schůzka najde řešení, které zklidní situaci kolem úřednické vlády. Ani ODS podle něj nemá zájem na destabilizaci situace kolem vlády. "Chceme, aby byly dodrženy dohody a bylo nalezeno rozumné řešení, a jsem přesvědčen, že takto se dohodneme i dnes večer," řekl dnes novinářům.

Rozložení sil ve vládě

Po odchodu zelených z vlády mají ministři vybraní ČSSD ve vládě převahu. Disponují osmi hlasy, ODS má o jeden méně. Premiér stojí mimo tuto kalkulaci. Při svém vzniku měla vláda 17 členů včetně Fischera. Sociální demokraté vybrali osm ministrů, ODS šest a zelení dva. Hlasy reprezentantů bývalé vládní koalice a zástupců ČSSD tedy byly vyrovnané a rozhodující slovo mohl mít premiér.

Autoři: ,