Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Paroubek tady zavádí demokraturu

Česko

  18:52
PRAHA - Lidové noviny přinášejí první ze série kulatých stolů s lídry politických stran. Chcete si přečíst celou diskusi s Mirkem Topolánkem o politických, společenských a ekonomických tématech? Kupte si dnešní LN!

Předseda ODS Mirek Topolánek foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Kulaté stoly Lidových novin

Sérií kulatých stolů LN navazují na tradici předvolebních setkání, kterou zahájily v roce 2002 tzv. obědy Lidových novin. Inspiraci jsme našli v praxi britského týdeníku The Sunday Times, jehož redakční vedení pořádalo obědy s britskými premiéry a s kandidáty na tuto pozici. Tradice těchto setkání patří k praxi vedení redakcí mnoha světových deníků.

Šéfredaktor, jeho zástupci, politický reportér, ekonomický zpravodaj a komentátor pozvou šéfa politické strany ke kulatému stolu. U něj se vede volná diskuse o politických, společenských či ekonomických tématech. Autoři pak přiblíží politiky v různých žánrech. Rozdíl oproti klasickému rozhovoru spočívá v tom, že politik má na vysvětlení svých názorů až dvě hodiny, což je více než při zpravodajských rozhovorech. Interview pak neprobíhá tradiční formou jeden proti jednomu, nýbrž jako dikuse.

„Zelené občanské fórum“, říká Topolánek o Straně zelených. A navíc o ní tvrdí, že je umělým „marketingovým produktem“. Na otázky, jak k tomuto závěru dospěl, kdo podle něj Bursíkovu stranu vytvořil a kdo ji platí, reaguje šéf ODS podrážděně. Prý nebude spekulovat, navíc jsou podle něj otázky tohoto typu nekorektní. Po jistém naléhání a upozornění, že žádat upřesnění jeho náznaků není nic nekorektního, přece jen odpovídá. I když nekonkrétně.

„Podle toho, co hlásají, se dá poznat, jaké peníze jsou za tím. Po selhání Unie svobody je jasné, že kruhy, a jsou to byznysové kruhy, si našly jiného podporovatele svých obchodních zájmů. Tady vždy byla vazba těch pravdoláskových struktur,“ řekl s tím, že dál už na toto téma nebude odpovídat.

ODS zeleným nevěří. Topolánek se při rozhovoru brání představě, že by je měl ve vládě. „Ta strana je nejen programově, ale i personálně natolik roztříštěná, že vůbec negarantuje příštímu potenciálnímu koaličnímu partnerovi, jak z levice, tak z pravice, dlouhodobou stabilní politiku,“ obává se.

Chcete si přečíst celý kulatý stůl s předsedou ODS Mirkem Topolánkem? Kupte si dnešní Lidové noviny!
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!