Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek u Filipa žehlil svá přirovnání: Ježibabami vás neurážím

Předseda KSČM Vojtěch Filip s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Trochu to připomíná animované grotesky s Tomem a Jerrym. Kocour s myší si sice také dělají naschvály, ale vesměs se vlastně mají rádi. Podobný postoj k sobě zřejmě mají i šéfové socialistů Jiří Paroubek s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem.

Posledním důkazem je omluvná textová zpráva, kterou Paroubek Filipovi soukromě poslal. Tak, aby se o tom média nedozvěděla.

Pane předsedo, ježibaby nejsou urážlivé, psal Paroubek
Stalo se tak, když předseda ČSSD na konci dubna na mítinku své strany v Pardubicích prohlásil, že "garantuji, že po volbách nebudou ani komunisti ve vládě, ani ježibaby". Uražená reakce šéfa komunistů na sebe nenechala dlouho čekat. "Řekl jsem na to, že když jsme ježibaby, tak proč by se s námi bavili," popsal Filip minulý týden při profilovém rozhovoru Přesilovka LN, který vyjde tento čtvrtek.

Paroubek, který opakovaně nevyloučil povolební vytvoření menšinové vlády jeho strany s podporou KSČM, se pak v soukromé SMS Filipovi snažil sám od sebe "spor o ježibaby" zažehnat. "Pane předsedo. Ve svých vystoupeních přirovnávám obavy z komunistů k obavám z ježibaby. Není to vůči KSČM urážlivé, naopak ukazuje absurditu celé věci. Takto bát se komunistů, to je jako bát se ježibaby. Jiří Paroubek," citoval zprávu Filip.

Filip: Vystoupením z NATO podporu nepodmiňujeme
Proč Jiří Paroubek na veřejnosti srovnává komunisty s ježibabami a považuje za nutné to pak Vojtěchu Filipovi vysvětlovat, se včera LN zjistit nepodařilo. Paroubek totiž minulý týden vyhlásil, že se s některými médii nebude on ani jeho spolustraníci bavit. Lidové noviny tento postoj respektují.

Faktem je, že i Filip minulý týden mírnil své předchozí prohlášení, že je "zájmem KSČM, aby Česká republika vystoupila z vojenské složky NATO". Tuto větu řekl serveru iDNES (čtěte zde) coby součást odpovědi na dotaz, jak by chtěli komunisté uplatnit svůj vliv na případnou menšinovou vládu. Pro Přesilovku LN Filip potvrdil, že vystoupení z NATO je sice prioritou jeho strany, ale svoji podporu vládě by tím nepodmiňovali.

Včera v Partii TV Prima oba rivalové ve vzájemném "kočkování" pokračovali. "Jednak tady platí některé věci z minulosti, třeba bohumínské usnesení (zakazující spolupráci s KSČM na vládní úrovni z roku 1995 – pozn. red.), jednak je to z praktických důvodů. Protože víme, i podle našich sociologických analýz, že zhruba třetina našich voličů by nás opustila, pokud bychom šli do koalice s komunistickou stranou, a to je samozřejmě velmi vážný argument," říkal Paroubek, proč se brání povolební spolupráci.

"Nám ani v tuhle chvíli nejde o to, abychom říkali, se kterou politickou stranou chceme po volbách spolupracovat. My jsme řekli nepodkročitelné programové minimum," dodal. V něm je například zrušení zdravotnických poplatků či třinácté důchody. Tedy to, za co už socialisté s komunisty ve sněmovně několikrát bojovali. "Pan předseda řekl, že pro ně platí bohumínské usnesení. Takže v podstatě říká, že tady bude po volbách velká koalice," reagoval Filip.

Podobně se oba šéfové hádali po neshodách při prezidentské volbě. Paroubek tehdy sliboval odvetu za nepodpoření Jana Švejnara v podobě neuzavírání krajských koalic. Dnes spolu obě strany vládnou ve čtyřech krajích.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...