Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paroubek vyhrál, ale příliš neuspěl

Česko

  19:45
BRNO - Jiří Paroubek se na další dva roky stal předsedou ČSSD. Ve volbách ale zístal mnohem méně hlasů než se čekalo, jen 60 procent. "Před týdnem bych čekal osmdesát procent," komentoval výsledek po volbě Paroubek.

Sjezd ČSSD v Brně foto: Standa KrupařLidové noviny

Paroubek získal ve volbě šedesát procent odevzdaných hlasů. Podpořilo ho 311 z 517 delegátů sjezdu. Když Jiří Paroubek loni v květnu poprvé stanul v čele ČSSD, hlasovalo pro něj 92 procent delegátů. Na sjezdu se ale nenašel nikdo, kdo by proti Paroubkovi kandidoval.

"Za daných okolností je tenhle výsledek úspěch. Po té palbě, která byla v posledních dnech od Miloše Zemana, který se snažil srazit moje procenta co nejníže, to dopadlo dobře," řekl Jiří Paroubek novinářům.

Paroubek se hned po zvolení vyjadřoval i k tomu, koho by si vedle sebe přál ve vedení strany. "Pana Starce nebo pana Hulinskeho bych na postech místopředsedů viděl velmi nerad," dodal Paroubek.

Volbě předsedy přecházela asi 90 minutová diskuze. Ta se nesla až na výjimky velmi jednohlasně. Na stranu Jiřího Paroubka se přidali i jinak tradiční příznivci Miloše Zemana, zejména místopředseda strany Zdeněk Škromach.

O největší rozruch se ale postaral Martin Starec, bývalý mí,"stopředseda strany. Ten ostře zaútočil na Paroubka. "Pod pojmem modernizace si představuji něco zcela jiného, než co se odehrává v posledních měsících v Lidovém domě," řekl Starec. Ostře odsoudil také třísetstránkový materiál se zprávami o dění a činnosti ČSSD, který dostali všichni delegáti i novináři. Ohradil se i proti některým praktikám v ČSSD, například chování Jaroslava Tvrdíka.

Kandidaturu původně oznámil Jaroslav Foldyna, už během dne ale avizoval, že se o post předsedy ucházet nebude. Kandidovat nechtěl ani Zdeněk Škromach, kterého k tomu vyzval Miloš Zeman.

Zeman vystoupil dva dny před sjezdem ze sociální demokracie kvůli trestnímu oznámení. To na něho podal Jaroslav Novák. Zeman je ale přesvědčen, že v pozadí udání ve skutečnosti stojí Jiří Paroubek.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!