Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
4. července 2009 9:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek vyhrožoval ČSSD - bez Ratha kandidovat nebudu

Šéf ČSSD Jiří Paroubek s Bohuslavem Sobotkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČSSD Jiří Paroubek s Bohuslavem Sobotkou. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Jiří Paroubek zažívá zatím nejhorší chvíle v čele ČSSD. Musí čelit kritice a revoltě kolegů z vedení strany. Podle informací LN Paroubek dokonce včera na uzavřeném jednání pohrozil, že také nemusí kandidovat v říjnových předčasných volbách do sněmovny.

Vedení ČSSD se totiž včera zabývalo požadavkem na vyškrtnutí středočeského hejtmana Davida Ratha z kandidátky. Ten vznesli především místopředsedové strany Milan Urban a Roman Onderka.

Rathovým kritikům vadí, že jen sbírá funkce, je arogantní a jeho obliba se propadá. S tím klesají i preference Paroubka a celé ČSSD.

Jednání o Rathově setrvání, či nesetrvání na kandidátce se táhla prakticky celý včerejší den. Kromě Paroubka se hejtmana zastával z nejužšího vedení už jen první místopředseda Bohuslav Sobotka.


Toho, aby na středočeské kandidátce ČSSD zůstal kromě lídra Urbana i Rath na druhém místě, šéf socialistů dosáhl bezprecedentním krokem: spolustraníkům pohrozil, že pokud budou trvat na odchodu hejtmana z kandidátky, nebude za ČSSD kandidovat ani on. To nepřímo potvrdil i Rath. „Velmi si vážím podpory pana předsedy - on má také moji stoprocentní podporu,“ prohlásil po jednání s tím, že Paroubek udělal velkorysé gesto.

Ztrátu šéfa socialisté riskovat nechtěli, Paroubek nicméně od kolegů z vedení strany dostal co proto. Vytýkali mu například jeho veřejné vystupování, ale i to, jak soustavně napadá média.

Rozbouřená situace ve straně se včerejškem neuklidnila - spíše naopak. Například Onderka na svém názoru na Ratha trvá.


„Stále si myslím, že by se neměly kumulovat tak silné posty jako hejtman a poslanec, uvedl Onderka poté, co bylo jasné, že si Rath své místo na kandidátce udrží. „Bohužel jsem neměl dost síly, abych prosadil svůj názor, že by na ní být neměl,“ dodal místopředseda ČSSD a primátor Brna.

Paroubek se během včerejška snažil situaci bagatelizovat. „Na předsednictvu nepadlo o Davidu Rathovi kromě úvodního slova předsedy strany mnoho slov. Prakticky se o něm nejednalo,“ mluvil o sobě ve třetí osobě Paroubek. „Dohodli jsme se s ním na určitém způsobu komunikace s tím, že se bude věnovat věcem, kterým plně rozumí,“ dodal po jednání vedení socialistů. O jeho nervozitě ale svědčí i fakt, že po dopoledním jednání zrušil plánovanou tiskovou konferenci.

Vzpouru proti Rathovi odstartoval středočeský lídr a místopředseda ČSSD Milan Urban. Ten už ve čtvrtek pohrozil, že z kandidátky odstoupí, pokud na ní zůstane Rath. Po včerejším jednání nicméně Urban v čele středočeské kandidátky zůstává. A výsledek nijak nekomentoval.

Rath se stal terčem kritiky také kvůli svým kontaktům s bývalým investičním náměstkem středočeských nemocnic Filipem Bušinou, kterého policie viní z rozsáhlých daňových úniků. Bušina rezignoval až poté, co ČSSD začala Ratha kritizovat.

Podrobnosti o předvolebním boji v ČSSD čtěte v dnešním vydání deníku

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...