Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubková a fenka Tony se aktivistů s bačkorami nedočkaly

Petra Paroubková čekala na předávání papučí před Lidovým domem 15 minut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Paroubková čekala na předávání papučí před Lidovým domem 15 minut | foto: Lucie Vadlejchová, Lidovky.cz

PRAHA Petra Paroubková vyzvala organizátory "papučové" sbírky pro svého manžela, aby přišli ve tři hodiny před Lidový dům a předali jí bačkory. Ti to ale odmítli. Paroubková společně s Lubomírem Zaorálkem na aktivisty čekala přibližně 15 minut, nedočkala se. "Asi se mě bojí," konstatovala manželka šéfa ČSSD.

Rozhovor s Petrou Paroubkovou čtěte uvnitř článku.

Předávání bačkor předsedovi ČSSD k narozeninám naplánovala skupina lidí na internetové sociální síti Facebook. Chtěla ho tím vyzvat k odchodu do politického důchodu. Poté, co se do akce vložila Paroubkova manželka Petra, která chtěla bačkory převzít za svého muže spolu s fenkou Tony, ale organizátoři od předávání ustoupili.

Paroubkova fenka Tony se bačkor nedočlala

Paroubkové se to ale nelíbí. Proti zrušení akce se dnes ohradila v tiskovém prohlášení a vyzvala organizátory, aby splnili svůj slib a přišli s papučemi ve tři hodiny. Před Lidový dům vyšla v květovaných šatech společně s Lubomírem Zaorálkem, organizátorů "papučové" sbírky se však nedočkali. "Zřejmě si myslí, že těhotenství je nemoc, " prohlásila Paroubková s tím, že v zahraničí je normální, že ceny přebírají manželky a příbuzní běžně. "Nechat dámu čekat je machistické a sexistické," řekla. Na místě se objevili i sympatizanti sociální demokracie.


"Akce byla zrušena, údajně proto, že jsem se jí chtěla zúčastnit. Chtěli jsme se s místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem s organizátory akce sejít a symbolické bačkory převzít a také s účastníky promluvit," napsala Paroubková.

Rozhovor s Petrou Paroubkovou

Proč jste se vložila do "bačkorové akce"?
Byla avizována jako akce s recesí a humorem, tak jsem se do ní chtěla zapojit. Když ale organizátoři zjistili, že bychom to předávání mohli pojmout také takovým způsobem, nelíbilo se jim to a zbaběle utekli. Bohužel jsem asi jako žena v jejich očích tak nízko v žebříčku těch, kterým by mohlibačkory předat, že jsem si to nezasloužila.

Jiří Paroubek ale mohl na předávání přijít s vámi. Proč to neudělal?
Doma jsme to hodně probírali a manžel se rozhodl, že to nechá na nás s Toničkou, abychom si taky užily svých pár minut slávy. Všude ve světě se navíc ceny běžně předávají v zastoupení. Bačkůrkářům se to ale nelíbilo. Buď se lekli ženy, nebo je to velký machismus a sexismus.

Psala jste, že se váš manžel obával zneužití akce k útokům na jeho osobu.
Stejným způsobem nastartovala i takzvaná vajíčková válka. Nechtěl se s organizátory konfrontovat.

Proto také tak rychle odešel z tiskové konference? Věděl přece, že na něj čekají s papučemi za dveřmi.
Včera měl narozeniny, odešel na oslavu. Navíc jsme měli oficiálně domluvenou schůzku na třetí hodinu. Když dorazíte na rande o tři hodiny dřív, také se nemůžete divit, že druhá strana nepřišla. Tak to nefunguje.

Proč ale tak pospíchal?
On chodí vždycky rychle. To kdyby jste ho viděli na chatě. Nestíhám.

Nevadí vám, že se za vás manžel poslední dobou skrývá? Přebírala jste za něj i cenu papaláš roku.
To je všechno moje iniciativa. Strašně ráda přebírám ceny a ukazuju se před kamerama. Tonča ani já nemůžeme chodit do sněmovny, tak si to užíváme alespoň takhle.

Za svého manžela bojujete často i na internetu. Píšete všechny texty sama?
Svůj blog píšu rozhodně sama. Včerejší tiskovou zprávu o předávání bačkor jsem psala také. Myslím, že ti, co mají smysl pro humor a nadsázku, mé texty pochopí. Ostatní ne. Každopádně je ale píšu velice ráda.

Co si Jiří Paroubek myslí o vašich internetových aktivitách? Je to čistě vaše iniciativa, nebo se spolu domlouváte, co napsat?
Je to moje iniciativa. Některé věci samozřejmě konzultujeme. Můj muž ale ví, že má doma emancipovanou ženu. Proto jsem také chtěla převzít ty bačkůrky.

Kam doma ceny, které váš manžel dostane, ukládáte?
Zatím máme jen jednu a mám připravenou zvláštní skříňku na Oscara. Bačkůrky bychom půjčovali návštěvám.


Zástupce facebookové skupiny "Vítáme Jiřího Paroubka v politickém důchodu" Štěpán Dlouhý ale nechápe, proč by měl na výzvy Paroubkové jakkoliv reagovat. "Nemá žádný mandát. My protestujeme proti Jiřímu Paroubkovi jako zvolenému politikovi a předsedovi ČSSD," řekl Lidovkám.cz. Proč by se měl akce zúčastnit i Lubomír Zaorálek prý netuší už vůbec.

Štěpán Dlouhý s papučemi před Lidovým domem

Dlouhý se pokusil předat bačkory Jiřímu Paroubkovi na jeho polední tiskové konferenci v Lidovém domě. To se mu ovšem nepodařilo, nebyl do budovy vůbec vpuštěn. Nakonec převzal papuče Paroubkův mediální poradce Petr Dimun.

Předseda ČSSD se podle Paroubkové rozhodl akci ignorovat, protože předpokládal, že by mohla být "vítanou záminkou k fyzickému útoku na něj".

Podle Dlouhého je to ale absurdní. "Paroubek je zbabělec. Bačkora, který se schovává za těhotnou manželku," komentoval vyjádření Paroubkové. Ve tři odpoledne, jak chce Paroubkova manželka, prý proto rozhodně nikam nepřijde. "Nechceme, aby se předávání změnilo v komedii, nebo na něj poslala ČSSD někoho provokovat," řekl Lidovkám.cz Dlouhý.

"Všemi způsoby nyní vyzýváme naše příznivce, aby před Lidový dům nechodili. Od případných incidentů se předem distancujeme, před Lidovým domem nebude nikdo z představitelů iniciativy," napsal médiím Dlouhý po polední akci.


Paroubková přesto věří, že organizátoři před Lidový dům přijdou. "Celou akci jsem pojala jako recesi, tudíž jsem se na ni řádně připravila i s naší fenkou Tony. Mé přípravy trvají již několik dní (děkovná řeč, výběr róby, péče vizážistů apod.), jsem manželem řádně pověřená jakožto právoplatná manželka a Tony jako pes svého pána. Tudíž se předání ceny dožaduji. Organizátoři akce jsou o všem informovaní, proto očekávám, že projeví alespoň trochu humoru," napsala.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.