Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Paroubkova distance od KSČM

Česko

ČSSD v. KSČM - Paroubek se pár týdnů před volbami začal distancovat od svých levicových spojenců

Sociální demokraté si zavírají dveře k případné povolební spolupráci s komunisty.

V kampani se letos kromě pravice chtějí také výrazně vymezit vůči KSČM. Proč?

Radí jim to průzkumy.

PRAHA Strategie sociálních demokratů je jednoduchá. Podle informací LN předseda strany Jiří Paroubek věnuje část předvolení kampaně tomu, že jasně vzkáže KSČM, že povolební spolupráce s komunisty není možná.

Vyplývá to mimo jiné i z článku, který mají LN k dispozici.

Paroubek v něm například píše: „Komunisté musí významně přehodnotit některé otázky domácí politiky. Sociální demokracie například vždy považovala za jednu ze základních hodnot nedotknutelnost soukromého vlastnictví a podnikání. Nezdá se mi, že by se reprezentanti KSČM k této otázce dostatečně přesvědčivě vyjádřili.“

Právě v tomto vidí Paroubek největší úskalí sbližování obou stran. „K tomu, aby sociální demokracie mohla začít o bližší spolupráci vůbec uvažovat, nestačí pouhé formální vyjádření lítosti nad minulostí. Komunisté musí dokázat, že se definitivně zřekli svých vazeb na předlistopadové období,“ pokračuje. „Věcí, které mi na současné KSČM vadí, je mnoho. I kdyby se její představitelé náhle spontánně a bez podmínek omluvili za zločiny komunistické minulosti, nebude to stačit. V této chvíli je ale spolupráce mezi sociální demokracií a KSČM na vládní úrovni nemožná,“ dodává předseda strany.

Na to, proč sociální demokraté ještě před sněmovními volbami takto důrazně odmítli možnost spolupráce s komunisty, je vcelku jednoduchá odpověď.

Více než 65 procentům příznivců ČSSD vadí, když ČSSD mluví o spolupráci s KSČM. Takový je aspoň výsledek jednoho z interních průzkumů veřejného mínění, které si strana pravidelně dělá.

Strana si tak spočítala, že odmítnutí komunistů jim může zajistit až několik procent voličských hlasů navíc.

Koalice s KSČM v roce 2010?

Paroubek přitom dříve spolupráci s komunisty nevylučoval, dokonce se snažil na ni veřejnost připravit. V delším horizontu připouštěl přímo i vládní koalici levicových stran. „Umím si to představit za pět nebo devět let,“ tak mluvil Paroubek o otevřeném spojení ČSSD a KSČM na vládní úrovni v dubnu 2005.

Podle jeho tehdejšího názoru by bylo větší vtáhnutí komunistů do rozhodování vysloveně prospěšné. „V našem zájmu je, aby i tato strana byla integrována do demokratického politického systému země,“ uvedl tehdy.

Vté době dobře fungovala spolupráce komunistů a ČSSD ve sněmovně při schvalování zákonů. Přesto Paroubek zanedlouho svoje veřejná prohlášení týkající se komunistů pozměnil. Před sněmovními volbami v roce 2006 povolební spolupráci s komunisty vyloučil, chtěl menšinovou vládu ČSSD. Když pak ale sledoval počítání volebních výsledků, neunikl veřejnosti jeho spontánní komentář. „Máme většinu,“ radoval se Paroubek v okamžiku, kdy podle předběžných výsledků po sečtení velké části hlasů daly ČSSD a KSČM dohromady 101 křesel ve sněmovně.

Vztah sociální demokracie ke komunistické straně musel Paroubek vysvětlovat i po loňských krajských volbách. Hned v několika krajích vládne ČSSD díky podpoře KSČM. „V současné době, kdy země je začleněná do NATO, do EU, kdy v Kremlu nesedí ani Leonid Brežněv, ani Josif Vissarionovič Stalin, tak nějaké recidivy světového komunismu, světové revoluce a lidových front prostě nehrozí,“ prohlásil v listopadu Paroubek k účasti komunistů na vedení krajů. Jedním dechem ale vyloučil, že by po případných vyhraných sněmovních volbách pozval komunisty i do centrální vlády.

Rozhodování mezi KSČM a ODS Pro sociální demokracii je možné povolební uspořádání velmi ožehavá otázka. Stejně jako je pro většinu jejích příznivců nepřijatelná spolupráce s komunisty, tak se totiž řadě potenciálních voličů Paroubkovy strany nezamlouvá představa spolupráce s ODS.

Právě hrozba velké koalice je karta, kterou se rozhodla proti největší levicové straně vynést KSČM. Ve vyjádřeních vedení komunistů se toto téma objevuje s blížícími se volbami stále častěji. „Jedině silná KSČM může odvrátit ještě mocnější diktaturu bohatých -vládu velké koalice. Právě tuto skutečnost je třeba připomínat všem lidem, než půjdeme k volbám,“ uvádí například místopředsedkyně Ústředního výboru KSČM Věra Žežulková.

***

ČSSD vždy považovala za jednu ze základních hodnot nedotknutelnost soukromého vlastnictví. Nezdá se, že by se KSČM k této otázce dostatečně přesvědčivě vyjádřila.

V současné době, kdy je země začleněná do NATO, do EU, kdy v Kremlu nesedí ani Brežněv, ani Stalin, tak recidivy světového komunismu nehrozí.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...