Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Paroubkova kmotra Bendu stíhá chorvatská minulost

Česko

Podnikatel Matijevič tvrdí: Chtěli mě zastrašit * Obvinění Bendy i Paroubka prověřuje chorvatská policie

PRAHA Vyšetřování chorvatské prokuratury, zda bývalý premiér Jiří Paroubek kryl zločin, který si údajně objednal ústecký lídr sociální demokracie Petr Benda, dostává i českou linku.

Chorvatský podnikatel Miro Matijevič, který Bendu nařkl, že stojí za čtyři roky starým bombovým útokem na dům jeho dcery, dále stupňuje tlak na politika.

Tvrdí, že Benda na něj o dva roky později poslal čtyřčlennou „likvidační četu“, která napadla a zmlátila podnikatele i jeho syna. „Vůdce skupiny Muhamer Sadiki se u výslechu přiznal, že to bylo jen kvůli mému svědectví o Paroubkovi, Bendovi a Sadikim,“ popsal LN Matijevič.

O údajném napojení Petra Bendy a Jiřího Paroubka na narkomafii Matijevič vypovídal prý v srpnu 2006. Dva dny před plánovaným svědectvím však u dveří splitského domu jeho dcery explodovala bomba.

„Nikomu se naštěstí nic nestalo. Později se mi ale podařilo nashromáždit důkazy o Bendově roli a jeho dalších nezákonných aktivitách a také o tom, jak to Paroubek roky kryl,“ popsal Matijevič už začátkem týdne serveru Aktuálně.cz, který na případ upozornil. Dalším důsledkem jeho tvrzení bylo údajně napadení, k němuž došlo v červnu 2008 v Praze. „Pan Matijevič skutečně tvrdil, že důvodem byly spory o jeho svědectví z nějaké drogové kauzy,“ cituje z vyšetřovacího spisu Martin Slováček, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8, který se věcí zabýval.

Sadikimu a spol. nakonec soudní senát vyměřil za těžkou újmu na zdraví dvouletou podmínku. O detaily případu okamžitě projevila zájem chorvatská policie. „Vzpomínám si, že tamější detektivové chtěli kompletní materiály. Zařizovalo se to přes mezinárodní pomoc. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na tom ale přímo nikdy nedělal,“ popsal LN bývalý člen antimafiánského útvaru, který tehdy zprostředkovával výměnu informací.

Jenže ani po čtyřech letech od útoku stále není jasné, s jakým závěrem chorvatská prokuratura případ uzavře. „Nemůžeme to nijak komentovat. Obraťte se v této věci prosím na českou ambasádu,“ reagovala Rene Laura z Župního státního zastupitelství ve Splitu. Velvyslanec Karel Kühnl však do včerejší uzávěrky LN nezvedal telefon a nereagoval ani na SMS.

Sám Benda si z obvinění nic nedělá. „Napsal jsem k tomu oficiální stanovisko, víc k tomu nemám co říct,“ odbyl včera dotazy LN. V tiskovém prohlášení uvedl, že čtyři roky staré trestní oznámení je nesmyslné. Připomíná navíc, že Matijevič má už z dřívější doby soudně zakázáno tvrdit, že je Benda mafián.

Pokračování na straně 4

Paroubkova kmotra Bendu stíhá chorvatská minulost

Dokončení ze strany 1

O předběžném opatření soudu „ukládajícím Matijevičovi nešířit lži“ se zmínil i Jiří Paroubek. „On (Matijevič) toto rozhodnutí soudu porušuje, a ještě prefabrikuje lži další... Můj právník připravuje na toho lháře, teď už mohu říci notorického, žalobu pro pomluvu,“ uvedl pro LN v SMS zprávě Paroubek.

Benda se ohrazuje i proti tomu, že by chorvatská prokuratura uvažovala o obvinění jeho a Paroubka z nějakého trestného činu: „V Chorvatsku je vedeno cosi obdobného našemu trestnímu řízení. Ovšem jak vyplývá ze zprávy Interpolu, toto řízení je vedeno proti neznámému pachateli. Ve věci u státního zastupitelství ve Splitu je pak zmíněno, že je zde zpráva, která ale není příkazem k zahájení trestního stíhání Jiřího Paroubka či Petra Bendy.“

Matijevič si nicméně stojí na svém. „Na všechno mám důkazy,“ opakuje neúnavně Bendův úhlavní nepřítel, který sám měl potíže se zákonem – před pěti lety byl stíhán za kuplířství. Podle něj to ovšem byla rovněž Bendova odplata.

***

KDO JE PETR BENDA

Politik, který vede ČSSD na severu Čech, nemá lichotivou pověst. Koluje o něm, že provozoval hodinový hotel či že býval vekslák. Přesto si ho někdejší šéf strany a expremiér Jiří Paroubek vybral za spolupracovníka, a dokonce kmotra dcery Margarity.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...