Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je možné, že bude hnutí STAN trestně stíháno kvůli kauze kolem DPP, řekl Vondráček

Česko

  12:39
Je možné, že bude hnutí STAN trestně stíháno kvůli kauze kolem DPP, pronesl Radek Vondráček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle něj je Vít Rakušan jako ministr vnitra ve střetu zájmů. Proti jeho slovům se v debatě ohradila místopředsedkyně STAN Věra Kovářová. „Věřím našemu předsedovi, že vyšetřování neovlivňuje a nezasahuje do něj,“ zdůraznila.

Místopředsedkyně STAN v diskuzním pořadu také podotkla, že Rakušan nic neprovedl. „Kauza se v trestně-právní rovině točí kolem jednoho člověka, nepodsouvejte nám, že hnutí STAN by mělo být vyšetřováno,“ reagovala Kovářová na slova Vondráčka z hnutí ANO.

Ten řekl, že premiér Petr Fiala bude mít poslední šanci se ke kauze nějak postavit. „Pro mě je nevyhnutelná rekonstrukce vlády. STAN nemůže mít resort vnitra. Každý den se dozvídáme něco dalšího. Víme, co bude příští týden?“ ptal se místopředsedkyně Vondráček, který kauzu označil za organizovaný zločin.

Na slova o organizovaném zločinu však rozezleně reagovala Kovářová. „Máme korektní vztahy, ale myslím, že něco musím považovat za nehoráznost, když mluvíte o prorůstání organizovaného zločinu. Jako bych říkala, že jste služka oligarchy. Také bych to považovala za nehoráznost,“ odpověděla místopředsedkyně STAN.

Redakce iDNES.cz ohledně možného stíhání STAN oslovila i předsedu hnutí Rakušana. Ten prozatím vyjádření nezaslal.

U pana Hlubučka se mi o tom hovoří těžce

Kovářová také zopakovala, že si je vědoma závažností vyšetřované kauzy. Podle ní je nyní důležité přesvědčit občany, že nedošlo k selhání systému, ale jednotlivých osob.

„Ve STAN je mnoho lidí, kteří pracují na radnicích a krajích, máme vynikající poslance. Jsme zklamaní a mrzí nás to, ale jsem přesvědčena, že dokážeme, že šlo o výjimku,“ řekla místopředsedkyně vládního hnutí.

V případě končícího ministra Petra Gazdíka přiznala, že ho litovala. V čele resortu školství měl podle Kovářové dobré výsledky. „U pana Hlubučka se mi o tom hovoří také těžce, ale tam to mohu považovat za zradu. Jak jsme ho znali z působení v Lysolajích a na magistrátu, byly za ním výsledky. Nechápu, jak se to mohlo stát,“ pokračovala a připomněla také, že Gazdík v rámci kauzy reagoval velice rychle.

„Musíme rozlišovat politickou zodpovědnost a vinu. Ani jeden z nich nebyl vyslýchán, vyšetřován a kontaktován policií. Je potřeba ctít presumpci neviny. Na složení poslaneckého mandátu není doba,“ doplnila na CNN Prima NEWS.

Policie v kauze Dozimetr obvinila celkem třináct lidí, čtyři z nich jsou ve vazbě. Skupina podle policie v posledních zhruba dvou letech postupně dosazovala své lidi na zásadní pozice ve vedení pražského dopravního podniku. Následně dle policejních zjištění ovlivňovali průběh některých veřejných zakázek.

Policie vyšetřuje také bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), který byl podle policie součástí organizované skupiny, která se snažila ovlivňovat veřejné zakázky v pražském dopravním podniku. Rezignoval na post v dozorčí radě DPP i náměstka, odvolán byl také zastupiteli Lysolají z pozice starosty. Zastupitelem hlavního města Hlubuček zatím zůstává.

Kauza Dozimetr vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN. Mimo Starosty a nezávislé skončil na své pozici místostarosta Prahy 9 a člen dozorčí rady DPP Marek Doležal (TOP 09).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!