Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Pat skončil. Melčák a Pohanka podrží vládu

Česko

  18:21aktualizováno  19:37
PRAHA - Poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka odejdou před pátečním hlasováním o důvěře ze sněmovny. Vláda Mirka Topolánka tak velmi pravděpodobně projde. Trojkoalice oběma sociálním demokratům slíbila ústupky ve vládním programu.

Michal Pohanka čte text prohlášení na mimořádné tiskové konferenci. V pozadí stojí Miloš Melčák a Mirek Topolánek. foto: René VolfíkČTK

"Dohodli jsme se na základě jednání a programových ústupků na toleranci naší vlády ze strany obou poslanců," řekl Topolánek.

Pohanka a Melčák uvedli, že jejich hlavní motivací bylo ukončit dlouhotrvající politickou agonii, která v zemi trvá od loňských voleb.

Vyjádřili spokojenost s tím, že koalice jejich programové požadavky v oblasti daní, sociální politiky či zdravotnictví promítne do programového prohlášení vlády. Svůj postoj nechápou jako zradu na voličích. "Vycházíme z toho, že tolerance vlády není podpora," prohlásil Pohanka s tím, že chtěli zemi zajistit stabilitu. Melčák ocenil vstřícnost vládních politiků a
jejich úmysl zachovat sociální smír a dialog s odbory.

Topolánek zdůraznil, že Melčák ani Pohanka neslíbili podporu vládě na celé volební období, přesto se dohodli na některých programových změnách původních koaličních záměrů.

Kabinet hodlá s oběma poslanci i celou opozicí konzultovat všechny významné reformní kroky, uvedl Topolánek. "Mrzí nás, že se nepodařilo získat institucionální podporu trojkoaliční konstelaci, která v pátek požádá o důvěru," dodal.

Vláda se v dohodě s Melčákem a Pohankou zavázala, že nebude nikomu zvyšovat daně - daňová reforma má tedy zvýhodnit všechny příjmové skupiny občanů. Kabinet má dále připravit nový zákon o neziskových nemocnicích, které budou garantovat existenci fakultních nemocnic na neziskovém principu. Při zavádění regulačních poplatků ve zdravotnictví má zohlednit sociální dopad.

Politologové vnímají rozhodnutí Melčáka a Pohanky i další osud vlády velmi rezervovaně. "Při hodnocení takových dohod bych byl velmi opatrný," řekl politolog Tomáš Lebeda. "Myslím, že co se dohodne jeden den v jedné místnosti, bude popřeno druhou dohodou z jiné místnosti," dodal.

"Jestli tahle vláda obstojí, tak je to stále lepší než velká koalice nebo Paroubkova vláda s podporou komunistů. Ale pokud bude záviset na těchto dvou lidech, stále to není nic moc," soudí politolog Bohumil Doležal.

Už současné složení vlády označil za slepenec, který se stane ještě nepřehlednějším po přijetí podmínek, které si oba poslanci stanovili. Ústupky, které jim Topolánek přislíbil, ale podle něj nebudou zásadní.

Dohoda Miloše Melčáka a Michala Pohanky s trojkoalicí

Dohoda poslanců ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky s představiteli vládní koalice, na jejímž základě se oba poslanci rozhodli, že budou tolerovat vládu ODS, KDU-ČSL a zelených tím, že se nezúčastní hlasování o důvěře vládě ve sněmovně:

1) Ve zdravotnictví
- pojistka proti privatizaci fakultních nemocnic - univerzitní nemocnice budou zřízeny na neziskovém principu
- pro poplatky bude zohledněn sociální dopad a především
- nový, evropsky standardní zákon o neziskových nemocnicích.

2) V oblasti daní
- závazek vlády, že daně nebudou zvýšeny nikomu, tedy, že bude zavedena
taková reforma, která zvýhodní všechny příjmové skupiny občanů
- potřebné reformy budou prováděny s cílem dosáhnout vysokého hospodářského růstu a s cílem snížení nezaměstnanosti.

3) V sociální oblasti
- závazek vlády, že bude zvýšena adresnost a transparentnost sociálních
dávek
- vláda bude za jednu z významných priorit považovat podporu mladých rodin
s dětmi
- závazek vlády k sociálnímu dialogu se sociálními partnery, vč. odborů.

4) Justice a policie
- závazek vlády, že boj proti korupci, praní špinavých peněz, mezinárodnímu
terorismu bude významnou součástí reformy silových složek.

5) V oblasti demokratické politické kultury
- dojde ke stabilizaci politické situace a k posílení důvěry občanů ve fungování státu a institucí
- závazek vlády projednat se zástupci opozice před jejich předložením veškeré významné zákonné změny
- dojde k zachování demokratického principu, že vítěz voleb vládne a je
kontrolován silnou demokratickou opozicí. Opak vede k posílení
extremistických sil a ke snížení transparentnosti vládnutí.

Autoři: ,