Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Páteř akutní péče? Fakultní nemocnice

Česko

PRAHA Vláda zřejmě vyjde rebelujícím lékařům částečně vstříc v otázce tarifů, přesto dohoda není jistá. A tak jedenáct fakultních nemocnic může mít po prvním březnu jasný úkol – postarat se o pacienty, kteří potřebují akutní péči. Ato bez ohledu na to, z jakého kouta republiky jim je záchranáři přivezou. Ministr zdravotnictví Leoš Heger dostal na včerejším jednání vlády „určitý mandát“ k dalšímu jednání s lékaři, řekl včera večer po jednání kabinetu bez dalších podrobností premiér Petr Nečas. Podle serveru iDNES.cz vláda souhlasila s Hegerovým návrhem, aby protestující lékaři dostali 1,5 miliardy korun v rámci tarifních platů. Už před jednáním kabinetu ministr řekl, že nemocniční lékaři by už od března mohli mít nové tarifní tabulky, jak požadují jejich odbory. Právě tento ústupek by podle Hegera mohl přispět k dohodě. Ta však jistá není.

V případě krize mají pomoci zejména fakultní nemocnice. Heger a Nečas včera jednali společně s jejich řediteli. „Fakultní nemocnice intenzivně připravují krizové plány, budou připraveny a budou tvořit páteřní síť v případě krizového řízení,“ oznámil po jednání Nečas. Krizi zvládnou nemocnice čelit nanejvýš dva měsíce Na zajištění akutní péče se mají nemocnice připravit například tím, že odloží plánované operace a před prvním březnem pošlou domů „propustitelné“ pacienty. Heger také řekl, že se počítá se společným lůžkovým fondem či s tím, že by se personál přesouval z jednotlivých oddělení na jiná podle potřeby. Ředitelé státem řízených nemocnic navíc dostali pokyn přijímat pacienty napříč regiony.

Ani ve fakultních nemocnicích ale není situace po odborářské akci Děkujeme, odcházíme idylická. Některým oddělením dokonce hrozí v případě odchodu nespokojených lékařů uzavření. Třeba Fakultní nemocnice v Hradci Králové už nyní počítá s tím, že sama nezvládne zajistit akutní péči o předčasně narozené děti. „Jenom silami kraje to nezvládneme, musíme spolupracovat s pražským regionem,“ řekl ředitel nemocnice Roman Prymula. Fakultní nemocnice také nemohou být v nouzovém stavu věčně. Jejich ředitelé se shodují, že krize nesmí přesáhnout hranici šesti až osmi týdnů.

Autor: