Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Patnáct tisíc firem dostane dopis kvůli pirátství

Česko

PRAHA Některé menší a střední firmy, jejichž činnost je závislá na informačních technologiích, dostane dopis upozorňující je na možný výskyt pirátských programů na jejich počítačích. Aliance BSA, která se za velké výrobce softwaru zabývá bojem proti nelegálním programům, osloví především ateliéry architektů, grafická studia, konzultantské společnosti či firmy s velkými IT centry. Řekl to Jan Hlaváč, mluvčí BSA.

Pirátské programy se do firem dostávají především prostřednictvím jejich zaměstnanců, kteří si je instalují pro svoji osobní potřebu. „Mnoho firem má také nepořádek v licencích a instaluje více kopií softwaru, než na kolik mají podle zakoupené licence nárok,“ řekla softwarová auditorka firmy B-Right Martina Hyndráková.

Odpovědný je i management

Policie se podle Hlaváče v posledních letech více soustřeďuje na vedení firem, u kterých dostane informaci o používání nelegálního softwaru. „Mezi nejčastější výmluvy manažerů patří, že si nestihli pořídit další potřebné licence, případně že za to nejsou odpovědní,“ říká Hlaváč.

„Ale tak, jako se nemohou vzdát odpovědnosti za špatně vedené účetnictví, nemohou se distancovat ani od nelegálního užívání softwaru,“ dodal Hlaváč.

Podle Hyndrákové je problém především v evidenci. „V praxi se setkáváme s tím, že společnosti neevidují až 40 procent užívaných programů a až 10 procent počítačů,“ řekla Hyndráková.

Alternativou je i tzv. svobodný software

Míra softwarového pirátství se v tuzemsku pohybuje kolem 39 procent. Nejčastěji nelegálně používanými programy jsou kancelářské balíky Microsoft Office, operační systém Windows, antivirové programy a hry.

Některé firmy se rozhodly využívat i alternativní programy, které jsou k dispozici zdarma - tzv. svobodný software (open source), například náhradu Microsoft Office s názvem Open Office. „V Česku využívá Open Office například Česká pošta či České dráhy, řada měst i firmy jako Student Agency nebo Baťa,“ řekl LN Filip Molčan ze společnosti pro výzkum a podporu Open Source. „Na vývoji Open Office se navíc podílejí známé firmy, například Sun, Novell nebo IBM,“ obhajuje alternativu Molčan.

***

Společnosti neevidují až 40 procent užívaných programů a až 10 procent počítačů

Autor: