Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Pátý pokus vyšel Liberci vítězně

Severočeši otočili v Edenu skóre, a připravili tak fotbalistům pražské Slavie první porážku v sezoně

PRAHA První vítězství pro Liberec znamenalo první porážku fotbalistů Slavie. Souboj klubů, které společně posbíraly v české lize pět titulů, dopadl v Edenu lépe pro Severočechy. Z Prahy si odvezli všechny body za výhru 3:1. Až na pátý pokus bodovali naplno. „Zatím nás všichni chválili víc za výkony než za výsledky. Cením si, že jsme to tentokrát odbojovali,“ těšilo libereckého trenéra Josefa Petříka.

Do ochozů stadionu, o který se vršovický klub dělí s Bohemians 1905, se po ukončení bojkotu sice vrátili fanoušci, ale Slavia jim na oplátku nabídla svůj nejhorší výsledek v sezoně. K tomu zvýšila svůj odstup od vedoucí Plzně na rozdíl čtyř bodů a ocitla se také poprvé v tabulce za mistrovskou Spartou.

Slavia dobře začala, ale špatně skončila. Rychle vedla, ale už do poločasu o vedení přišla.

Po konci utkání se nejvíc rozebíraly několik sporných verdiktů sudího. „Jednu penaltu jsme mohli kopat,“ domníval se jediný slávistický střelec Kisel.

Jako klíčový moment se ale ukázal druhý liberecký gól. Štajner se před poločasem ocitl za slávistickou obranou ve výrazném odstupu. „Zareagovali jsme na to špatně,“ vyčítal svým svěřencům trenér Karel Jarolím. Červenobílí téměř jistě počítali s tím, že sudí posoudí celou situaci jako ofsajd, a vůbec se nesnažili libereckého kapitána zastavit. To se jim vymstilo, akce pokračovala dál. Proti Vaniakovi si nejzkušenější hostující fotbalista poradil s přehledem reprezentanta. Televizní záběry prokázaly, že rozhodčí posoudili moment správně. O 10 minut dřív se Liberec v útoku připomněl během utkání vůbec poprvé a také z toho byl gól. Stejně jako před Štajnerovým gólem přihrával Bosančič, k přesném zakončení se prodral kolem nedůsledného Vomáčky nejlepší liberecký střelec posledních let Andrej Kerič.

Kisel splnil gólovou normu Jak vypadala reakce Slavie? Několikrát se domáhala penalty a krátce před koncem nastřelila po standardní situaci tyč. Její snahu definitivně zchladil až další gólový trest od Keriče ze samého závěru.

Slavii zbyla jediná jistota – gól Karola Kisela. Slovenský záložník od začátku sezony oplývá pohodou. S výjimkou vítězství nad Mladou Boleslaví se letní posila trefila v každém utkání Slavie. Včera Kisel neudělal výjimku. „Když jdeme do vedení, měli bychom ho udržet, pokud chceme hrát o špičku,“ převážilo u něj zklamání. V české lize zažil jen dvě sezony, ve kterých nasázel soupeřům víc gólů. Tentokrát mu zbývá dost času, aby si bilanci vylepšil. To samé platí pro Slavii.

***

Ostrava 1 Olomouc 2

Branky: 45+2. Šenkeřík - 33. Hubník, 77. Rossi. Rozhodčí: Hrubeš - Pelikán, Vysloužil. ŽK: Neuwirth - Škerle, Bajer. Diváci: 5432. Poločas: 1:1. Ostrava: Daněk - Řezník (45+1. Šmejkal), Neuwirth, Bolf, Neves - Frejlach, Marek, Hušbauer (87. Koukal) - Zeher, Šenkeřík (77. Fantiš), Pilík. Olomouc: Drobisz - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Bajer, Rossi - Šultes, Navrátil (90. Kaščák), Petr (74. Vašíček) -Hubník (80. Hořava).

Jablonec 3 Bohemians 1905 1

Branky: 45. a 60. Vošahlík, 34. Jarolím - 22. Bálek. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Večeřa. ŽK: Pekhart - Sňozík, Lukáš, Hartig. Diváci: 4122. Poločas: 2:1. Jablonec: Špit - Krajčík, Zábojník, Pavlík, Jablonský - Haurdič, Jarolím (74. Eliáš), Loučka, Kovařík (61. Piták) -Pekhart, Vošahlík (85. Drsek). Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Nikl, Rychlík - Štohanzl (78. Trubila), Kaufman, Držík, Moravec - Hartig (46. Škoda), Bálek (66. Cissé).

Slavia Praha 1 Liberec 3

Branky: 7. Kisel - 27. a 90. Kerič, 37. Štajner. Rozhodčí: Adam - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Fleišman, Kerič, Gecov (všichni Liberec). Diváci: 8998. Poločas: 1:2. Slavia: Vaniak - Čelůstka, Vomáčka (80. Janda), Trapp, Hubáček - J. Černý (46. Zákostelský), L. Jarolím, Ragued, M. Černý - Vlček (71. Hora), Kisel. Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, R. Dejmek, Fleišman (69. Vulin) - Martan (58. Liška), Vácha, Gecov, Štajner, Bosančič (81. Vojta) - Kerič.

České Budějovice 0 Hradec Králové 0

Rozhodčí: Adámek - Kordula, Santarius. ŽK: Hudson, Sedláček (oba ČB). Diváci: 3002. České Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Žižka, Koutný - Mezlík (69. Sedláček), Černák, Otepka, Šíma - Pecka (59. Hudson), Ondrášek. Trenér: Šilhavý. Hradec Králové: Lindr - Wozniak, Chleboun, Kasálek - Rezek (90. Karal), Fischer, Janoušek, Poděbradský - Černý, Pilař (88. Dvořák), Kocourek (77. Tomašák).

Plzeň 3 Slovácko 0

Branky: 9. Horváth, 58. Rezek, 62. Kolář. Rozhodčí: Kovařík - Ubias, Teuber. ŽK: Hlúpik, Kordula, Košút (všichni Slovácko). Diváci: 5421. Poločas: 1:0. Plzeň: Ticháček (67. L. Krbeček) - Rajtoral, Navrátil (37. Ševinský), Bystroň, Limberský - Petržela (82. Žůrek), Kolář, Rada, Horváth, Jiráček - Rezek. Slovácko: Filipko - Kuncl, R. Mezlík, Košút, Kubáň - Fujerik, Kordula (80. Urbánek), Volešák, V. Valenta - Szmek (77. Nestorovski), Hlúpik (46. J. Valenta).