Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
4. srpna 2010 10:14, aktualizováno  13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paumer je vrah, hlásaly plakáty v Poděbradech. V den jeho pohřbu

S Milanem Paumerem se lidé rozloučili v poděbradském divadle Na Kovárně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S Milanem Paumerem se lidé rozloučili v poděbradském divadle Na Kovárně. | foto: ČTK

PODĚBRADY V pravé poledne dnes začalo poslední rozloučení s odbojářem Milanem Paumerem v poděbradském divadle. Smutečního aktu se zúčastnili také zástupci kabinetu v čele s premiérem Petrem Nečasem. Smuteční náladu dopoledne rozvířily hanlivé plakáty vylepené po celém městě. 'Vrah zůstane vrahem', hlásaly na účet zesnulého Paumera.

Kvůli pohřbu dnes dopoledne vláda přerušila projednávání svého programového prohlášení. Ceremonie v Poděbradech se totiž zúčastnilo několik jejích členů: premiér Petr Nečas (ODS), ministři Alexandr Vondra (ODS), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Radek John (VV). Dorazili také zástupci obou komor parlamentu, Miroslava Němcová (ODS) a Přemysl Sobotka (ODS). Na přání rodiny měli na obřad přístup pouze pozvaní hosté.

"Paumer byl odvážný, rovný člověk. Proti zotročení lze bojovat všemi prostředky, opak by zpochybnil všechny odboje."

Premiér Nečas se během svého projevu zastal činů Mašínovy skupiny.

"Myslím, že máme vzdát hold účastníkům třetího odboje," komentoval svou účast Vondra. Podle Johna byl takzvaný třetí odboj, tedy odpor proti komunistické moci po roce 1948, správný.

"Stát byl neslušný, nutil lidi, aby dělali to, co by jinak nedělali," řekl. Má prý hluboký respekt k lidem, kteří byli odvážní.

Mašíni: Návrat do Česka? Neexistuje

Na pohřeb přijela i sestra Josefa a Ctirada Mašínových Zdena Mašínová a také dcera Josefa Mašína Sandra. Lidem rozdávaly prohlášení bratrů Mašínových, v němž zdůvodňují, proč na Paumerův pohřeb nepřijeli.

Stojí v něm mimo jiné, že se po svém útěku chtěli vrátit do svobodného Československa. To ale podle nich dnes kvůli prezidentům Václavu Havlovi a Václavu Klausovi neexistuje. Komunistická strana je v parlamentu a právní řád byl přijat z minulého režimu, uvedli Mašínové.

Paumer byl rovnej chlap, říká spoluorganizátor smutečního aktu


Od rána proudily do poděbradského divadla stovky lidí. Na podpis do kondolenční knihy se stála fronta, hlediště s rakví se brzy naplnilo věnci. Na nádvoří zámku, v němž se divadlo nachází, je umístěná americká vojenská technika z druhé světové války. Přivezli ji členové klubů vojenské historie.

Vrah zůstane vrahem, hlásaly plakáty

Smuteční atmosféru narušily hanlivé plakáty, které byly polepené po celém městě. Informoval o tom server iDnes.cz. Vedle Paumerovy černobílé fotografie přes celý plakát byl v levém dolním rohu připojen ještě snímek jedné z obětí Mašínovy skupiny.

"Výlep byl legální. Dneškem jsem 26 plakátů formátu A3 nechal přelepit. Ne kvůli pohřbu, ale protože podobné věci na plakátové plochy prostě nepatří," řekl serveru jednatel Technických služeb města Poděbrady Josef Martinic.

Firma plakáty vylepila na 14 místech v úterý ráno. Přinesl je muž, který do pokladního dokladu uvedl, že je z Nymburka. Za výlep, který měl trvat týden, zaplatil 494 korun. "Pokud s přelepením ten člověk nebude souhlasi, peníze mu vrátím," dodal Martinic.

Milanu Paumerovi a bratrům Mašínům se povedlo v roce 1953 utéct do západního Berlína. Ostatní členové skupiny byli cestou zatčeni a popraveni. Plakát odkazuje na rozporuplný názor, který panuje ohledně způsobu, kterým se na Západ dostali. Při útěku totiž zastřelili několik policistů. Podle kritiků skupiny se jednalo o nevinné civilisty.

Rozdílný názor zřejmě panuje i na politické scéně. Zatímco Senát navrhl členy skupiny několikrát na státní vyznamenání, prezidenti Václav Havel i Václav Klaus zatím horní komoře nikdy nevyhověli. Pocty se jim však dostalo v podobě plakety předsedy vlády, kterou jim před zhruma dvěma lety udělil tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).

Paumer zemřel po těžké nemoci 22. července v Praze ve věku 79 let.

Anketa

Jak hodnotíte odboj bratrů Mašínů a Milana Paumera?

Měli na něj právo. Bojovali proti zločinnému režimu 17625
Mohli bojovat, ale neměli zabíjet 2688
Chovali se jako teroristé 11765
Nedokážu posoudit 747
Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...