Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Paušál versus skutečné výdaje

Česko

Nejste zaměstnanec, a podáváte tedy daňové přiznání? Kolik nakonec zaplatíte, závisí i na vašich výdajích. Ty lze vyčíslit buď paušálem, nebo doložením jejich skutečné výše. Paušál je jednodušší, skutečné výdaje ale lze uplatnit relativně neomezeně.

Máte výdaje počítat ve skutečné výši, nebo procentem z příjmů? Paušál je výhodný pro ty, jejichž reálné výdaje by byly nižší než ono dané procento, a pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které se nechtějí trápit složitou administrativou a uchováváním účtenek. Naopak ti, kdo mají vysoké odpisy, jezdí často na služební cesty a jejichž výdaje převyšují zákonem dané procento z příjmů, mohou výrazně ušetřit uplatněním prokazatelně vynaložených výdajů.

Když byly zavedeny výdajové paušály, mnoho OSVČ si oddechlo. Neustálé skladování účtenek, evidence výdajů a přemýšlení nad tím, co lze dát do nákladů a co ne, je totiž časově i finančně náročné. Paušální výdaje podle zákona o dani z příjmů umožňují obrovské zjednodušení. Pro jednotlivé oblasti samostatné výdělečné činnosti je stanoven 30% až 80% paušál, kterým lze výdaje uplatnit bez jakéhokoliv dalšího dokládání.

Například tlumočníci si tak mohou v daňovém přiznání snížit dosažené příjmy o 40%a zaplacené pojistné, aniž by dále museli sčítat a dokládat, na kolik je vyšla cesta na místo tlumočení nebo nový elektronický slovník. Nemusí již mnoho let skladovat stovky účtenek a ušetří za daňového poradce, protože nadále jim stačí sledovat výši a zdroj dosažených příjmů. Nemusí již ani zvažovat, zda ten který výdaj lze zařadit jako daňově uznatelný, a vyhnou se tak nebezpečí pokuty za špatně vedené účetnictví nebo daňovou evidenci.

Paušály mají i nevýhody: protože výše paušálu závisí na druhu příjmu, k jehož dosažení se výdaj vztahuje, je třeba přesně rozlišovat zdroje příjmů a s nimi související výdaje. Například OSVČ, která má příjmy z řemeslné živnosti (paušál 60 %) a zároveň z pronájmu (30 %) musí pro daňové účely rozlišovat mezi výdaji vynaloženými v souvislosti s živností a s pronájmem. Navíc výdajový paušál již zahrnuje odpisy, cestovní i mzdové náklady, zkrátka všechny výdaje (kromě sociálního a zdravotního pojištění) -tyto výdaje tedy nelze přičítat nad rámec paušálu.

Skutečně vynaložené výdaje Druhou možností je náklady dokládat v jejich skutečné výši - vyčíslit výdaje „prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, tj. výdaje vykázané v účetnictví nebo daňové evidenci“. Výčet výdajů, které lze takto uplatňovat, najdete v paragrafu 24 zákona o dani z příjmů. Není jich málo, bezmála padesát.

Výdaje se musí přímo vztahovat k předmětu podnikání. Patří sem odpisy hmotného majetku, příspěvky na povinné členství v profesních organizacích, placené pojistné, nájemné, daň z převodu nemovitostí, výdaje na pracovní cesty, příspěvky zaměstnancům na penzijní připojištění, výdaje na pořízení nehmotného majetku a mnoho dalších.

Každý typ výdajů je dále specifikován a omezen v zákoně nebo různými vyhláškami. Například do výdajů na pracovní cesty je možné zahrnout náklady na ubytování, na dopravu hromadnými dopravními prostředky, na spotřebované pohonné hmoty i na stravné při tuzemských pracovních cestách delších než 12 hodin. Maximální výši cestovních výdajů dále určuje zákon o cestovních náhradách a zvláštní předpisy. Důkazní břemeno vůči kontrolorům finančního úřadu přitom leží na vás - je třeba vést přesnou evidenci cest, díky níž dokážete, že jste danou cestu uskutečnili, jak byla cesta dlouhá a že šlo o cestu související s podnikáním.

Je proto vždy poměrně obtížné určit, co lze jako daňový výdaj legitimně uplatnit. Řešením je najmout si daňového poradce nebo se v případě konkrétního problému ohledně uznatelnosti výdajů obrátit s písemným dotazem na finanční úřad. Pak budete mít v ruce písemné vyjádření správce daně, jímž můžete v případě kontroly argumentovat.

Odměnou za složitou administrativu při uplatnění výdajů ve skutečné výši pak jsou vyšší náklady než v případě paušálu - a tedy nižší daň z příjmů.

***

Paušální výdaje

* 80%: zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství

* 60%: řemeslné živnosti

* 50%: všechny živnosti kromě řemeslných (např. služby)

* 40%: podnikání podle zvláštních předpisů nebo příjmy: a) z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového a duševního vlastnictví, z autorských práv, b) z výkonu nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů, c) znalce, tlumočníka, rozhodce apod., d) z činnosti správce konkurzní podstaty apod.

* 30%: pronájem nemovitostí, bytů nebo movitých věcí (kromě příležitostného pronájmu), pokud tyto příjmy nepocházejí ze zaměstnání nebo podnikání Zdroj: paragraf 7 zákona o dani z příjmů (č. 586/1992 Sb.)

Autor:
Témata: živnost, podnikání

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...