Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pavel Pavel pohnul s viklanem o 10 cm

Česko

DOMAŽLICE Čtyřicetitunový Čertův kámen usadit zpět do kamenného lože - takový cíl si předsevzal známý vědec a dobrodruh Pavel Pavel. Muži, který rozpohyboval obří sochy na Velikonočním ostrově, se v sobotu v lese nedaleko osady Babylon na Domažlicku podařilo za pomoci hydrauliky posunout těžký viklan o více než deset centimetrů. Hlavní úkol si ponechá na příští rok. Projekt, který organizuje občanské sdružení Babylon, je naplánován na pět let. Navzdory nabitému programu na něj Pavel kývnul, protože prý hrozil sesun kamene.

Kámen se nachází na strmé stráni nad chatovou osadou. „Nevíme, jak se tam ocitl,“ řekl místopředseda sdružení Karel Sedlák. Na obrovském kameni jsou namalovány symboly křížů a místní lidé říkají, že si tam chodil čert odpočinout po práci. „U nás v republice mám podobnou zkušenost s dalšími dvěma viklany v jižních Čechách. Tento kámen je ale největší z nich,“ dodal Pavel Pavel. Traduje se, že Čertův kámen se otáčel na skalisku. Podle Pavla ho před asi 100 lety shodili stavební dělníci při stavbě železnice.

Pavel, který je radním Jihočeského kraje, kromě rozpohybování soch moai na Velikonočním ostrově vyřešil i tajemství nasazování obřích kamenných klobouků pukao na na jejich hlavy. Vypracoval rovněž teorii stavby pravěkého Stonehenge a na rybníku Svět ukázal, jak mohli staří stavitelé převážet na rákosových člunech balvany přes jezero Titicaca.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: