Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spojili jste národ, děkoval hokejistům Pavel. Zmínil nesportovní gesto Rusů

Česko

  10:54aktualizováno  12:57
Zlaté české hokejisty přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel. Hlava státu navštívila několik utkání české reprezentace v pražské O2 areně, a to včetně finálového zápasu, v němž svěřenci trenéra Radima Rulíka porazili 2:0 Švýcarsko. „Dali jste národ na chvilku dohromady,“ řekl hokejistům.

Pár desítek minut před setkáním s hlavou státu už se hokejisté procházeli po hradním nádvoří. S medailemi na krku, s pohárem v rukou. Rozdávali podpisy, fanoušci se s nimi fotili.

„Samotný fakt, že jste obešli celé to kolečko oslav až k dnešku svědčí o tom, že jste odolné osobnosti,“ uvedl hokejisty prezident Pavel.

„Poslední dny pro vás možná byly náročnější než samotný šampionát,“ dodal Pavel v narážce na bujaré oslavy posledních dní. „Dali jste národ na chvilku dohromady,“ poděkoval hokejistům prezident.

Čeští hokejoví mistři světa při setkání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě. (30. května 2024)

„Nechci tady rozebírat otázky, zda tam Rusové být měli, nebo ne,“ dotkl se Pavel neúčasti ruské reprezentace na šampionátu kvůli agresi na Ukrajině.

„Už jenom za to, jak se zachovali na posledním mistrovství světa v Česku ve finále s Kanadou, si myslím, že tam být neměli,“ zmínil prezident a označil jejich tehdejší chování po finálovém duelu s Kanadou za nesportovní.

Finále 2015: Rusové nepočkali na hymnu vítězů

Co se stalo po finále šampionátu v Praze v roce 2015? Ruští hokejisté po porážce 1:6 neustáli slavnostní ceremoniál. Na ledě O2 areny nezůstali až do konce a hymnu pro kanadské vítěze poslouchali cestou do šatny. Podobně, jako se zachovali v roce 2010 po finálové porážce z Českem, kdy si až na Alexandra Ovečkina všichni hráči sundali z krku stříbrné medaile.

V Praze 2015 podali po finále vítězným Kanaďanům ruce, ale někteří hráči neunesli pohled na vítězného soupeře a tak mizeli z ledu. Ovečkin spoluhráče marně přemlouval, aby na ledě zůstali a vzdali hold hymně vítězů.

Většina ruských hráčů se nezastavila ani v mixzóně při žádostech ruských novinářů o rozhovor.

„Vychováváme skvělé hokejisty, ale musíme jich vychovávat víc,“ uvedl šéf svazu Alois Hadamczik na Hradě a poté za celý tým předal Pavlovi zlatou medaili.

Ocenil při tom i prezidentův zápal pro hokej během mistrovství. Od kapitána Romana Červenky následně prezident obdržel dres podepsaný všemi členy kádru.

Setkání s prezidentem si reprezentanti pochvalovali. „Pro každého Čecha je to obrovská čest,“ sdělil novinářům iDNES.cz obránce Jan Rutta. „Proslovy v šatně měl výborné,“ chválil prezidenta Rutta. Řeč přišla i na náročnost oslav, kterými hokejisté procházejí už od vítězného nedělního finále. „Já mám už oslavy docela natrénované,“ smál se český obránce ve službách San José Sharks.

Útočník Martin Nečas vyzdvihl prezidentovu skromnost a jeho vztah ke sportu. „Je vidět, že to je skromný člověk, že fandí hokeji a sportu celkově,“ sdělil Nečas. „Je to něco, na co nezapomeneme,“ shrnoval český útočník čtvrteční přijetí na Hradě.

Brankář Lukáš Dostál také mluvil s novináři o oslavách. Ani on je nepovažuje za příliš náročné. „Já jsem zvládl oslavy úplně v pohodě, já moc nepiju,“ rozpovídal se. „Ale ty dva dny byly moc fajn a užil jsem si to,“ přiznal.

V pondělí hokejisté oslavili titul s tisícovkami fanoušků v centru Prahy na Staroměstském náměstí. Ve středu pak zavítali do Kramářovy vily, sídla premiéra.

„Je to i společenský úspěch, posílili jste národní hrdost,“ řekl jim premiér Petr Fiala. Reprezentaci ocenil medailí Karla Kramáře. Hokejisté mu na oplátku věnovali podepsaný dres a zlatou medaili, stejnou jakou obdrželi i mistři světa.

MS v hokeji 2024

„Není to jen sportovní úspěch, ale úspěch, který má velký společenský význam. Sám jsem měl možnost se účastnit jako divák finálového zápasu, moc jsem to prožíval a mám velkou radost, že se vám to podařilo,“ pokračoval.

„Děkujeme za podporu a vážíme si toho, že tu můžeme být,“ řekl kapitán Roman Červenka. Premiér od hokejistů dostal podepsaný dres, na kterém je právě jméno kapitána Červenky, který podotkl, že neví, proč se vybral právě ten s jeho jménem. „Možná je to tím, že jsme si nejblíž věkově,“ prohodil Fiala a rozesmál všechny přihlížející.

Národní tým ovládl mistrovství světa po 14 letech. Na domácím ledě se mu podařilo získat titul po 39 letech.

Finále 2015 v Praze: Rusové opouštějí před hymnou vítězů led

Autoři: , ,