Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pavel stihl mluvit s jinými prezidenty dřív než s vlastním, udivuje Klause

Zatím je mezi končícím a začínajícím prezidentem pořádná mezera. foto: MAFRA

Budoucí prezident Petr Pavel očekává, že mu končící prezident Miloš Zeman nabídne termín pro vzájemné jednání. Nevidí důvod k tomu, aby o setkání zvlášť žádal. Uvedl to ve středu po setkání s premiérem a předsedy parlamentních komor.
  21:55aktualizováno  22:41

Zeman přitom v neděli novinářům při návštěvě Srbska řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká, na což ve středu odkázal Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

„Pokud by pan prezident Pavel chtěl pro svůj tým využívat některých prostor, které bychom určitě na Pražském hradě našli, věřím, že pan Zeman mu vyjde vstříc. Zatím však tento požadavek vznesen nebyl,“ řekl Mynář. Vyjádření následuje jen den poté, co Pavel zahájil činnost v prostorách Hrzánského paláce, kde mu kanceláře dočasně poskytl Úřad vlády.

Kdo koho by měl oslovit jako první?

celkem hlasů: 5477

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Zeman Pavla3966
Pavel Zemana1451
Zprostředkovat by to mohl někdo třetí, třeba jiný ústavní činitel60

„Myslím si, že tu rukavici poprvé zvedl pan Zeman, který řekl, že rád přivítá pana Pavla. Teď je míček, jak se říká ve sportovní hantýrce, na jejich straně,“ podotkl Mynář.

Pavel ve středu uvedl, že je stejně jako Zeman k vzájemnému jednání připraven. „Ale očekával bych, že stávající prezident mi navrhne termín. Nevidím žádný důvod k tomu, abych o něj nějak zvlášť žádal, protože je zřejmé, že se sejít musíme. Takže ten návrh termínu bych rád ponechal na stávajícím prezidentovi,“ řekl budoucí prezident.

Pavel chce mimo jiné Zemana požádat o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu. Například aby nejmenoval s předstihem nového předsedu Ústavního soudu, což Zeman nevyloučil.

Bývalý prezident Václav Klaus považuje za velmi překvapivé, podivné a tragické, že spolu dosud dosavadní a nově zvolený prezident České republiky nemluvili.

„To, že si náš vítěz voleb telefonoval s ukrajinským prezidentem a s tchajwanskou prezidentkou dříve, než s prezidentem své vlastní země, to považuji za něco velice mimořádného,“ řekl Klaus na CNN Prima News. Dodal, že věří, že spolu Pavel a Zeman najdou nějakou schůdnou cestu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat