Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavla bude koulařka dobračka

Česko

David Drábek nejdřív uvažoval, že napíše hru o Ivetě B., ale pak se rozhodl pro dámu ze světa atletiky. Předobrazem jeho nové hrdinky je tedy Helena F., i když autor by raději omdlel, než by přiznal svou inspiraci.

* LN Co vás přivedlo k sepsání Koule?

Chtěl jsem vystrojit oslavu nějaké té české domině. Někomu, kdo se prsil desítky let na výsluní, na koho se nedalo nenarazit na titulních stranách časopisů nebo na matnici obrazovek. Kdo tam trůní dodnes. Máti všech Čechů. Původně jsem uvažoval o Ivetě B., ale její fantasmagorická story předčí všechny mé divoké vize. A taky jsem chtěl zašťourat do tématu státem kontrolovaného dopingu sportovců, což je další z řady bolševických zrůdností.

* LN Hlavní hrdinka se jmenuje Milena, vrhala koulí za bolševika a sedí v Radě ČT. Prozradíte, která osoba vás inspirovala?

No, Olinka Schoberová to věru nebyla... ehm. Napište prosím, že jsem se v tomto místě začal podivně kývat, chroptět, že jsem přestal poznávat příbuzné... a nakonec že jsem místo odpovědi omdlel. Děkuji.

* LNV rozhlase určitě výborně vyjde to, jak Milena stále chřestí svými náramky, ale přece jenom nevznikne i divadelní inscenace?

Vznikne. V Klicperově divadle v příští sezoně. Bude to přehlídka kousavých teplákovek a úmorného tesilu. V hlavní roli se představí Pavla Tomicová, jíž jsem věnoval už rozhlasovou verzi. Pavla se o sebe na jevišti věru nebojí, režírovat vulkán je zábavné. A výše nezmíněná koulařka může Pavle poděkovat - v mnoha směrech její motivy a činy polidšťuje. Pavla bude koulařka dobračka.

* LN Je podle vás vrhání koulí hezký sport pro ženy?

Pokud preferujete ženy, co vám donesou na rande klavír nebo co dokážou zahodit klíče od svého pásu cudnosti 22 kilometrů daleko, tak asi ano... Pamatuji si z dětství ty atletické obryně, co si pohazovaly koulí v mohutných tlapách... pod tím drny neholených podpaží... Zabouchnout se do plavkyně nebo gymnastky, to je zívačka, to umí každej.

* LN A nebojíte se, když má Milena ty dlouhé nalakované drápy, které, jak píšete, sahají všude?

Jsem připraven tahat ty nalakované drápy ze svého obličeje. Ano, očekávám i medvědí záhlavec. Pořád lepší než to schytat kulatým kusem železa... Napište: Hle, dramatik trpí pro svůj nenechavý talent!

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...