3. května 2012 14:02, aktualizováno  14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peake a spol. už mají název své strany: LIDEM

  Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu. | foto: ČTK

PRAHA Nová strana Karolíny Peake a odpadlíků z VV se bude jmenovat LIDEM. Název vychází ze spojení slov 'liberální demokraté'. Na nové logo strana vyhlásila soutěž.

Platforma má také registrovanou internetovou doménu www.lidem.cz, jejímž držitelem je manžel vicepremiérky Charles Peake, vyplývá ze záznamu na webu doménového správce CZ.NIC.

"Po společné diskusi jsme se rozhodli zvolit název vycházející ze slov 'liberální demokraté' - LIDEM," uvedla Peake v tiskovém prohlášení. Název podle ní navrhl jeden z přispěvatelů na sociální síti Facebook. Jméno uskupení ve čtvrtek schválil přípravný výbor strany, který vybíral z téměř stovky různých návrhů.

Anketa

Líbí se vám název nové strany Karolíny Peake?

Ano 902
Ne 3522
Ještě nevím 122

"Chceme se profilovat jako strana liberálního pravostředového zaměření a hodláme se zasadit o obnovu důvěry veřejnosti v systém parlamentní demokracie a politiky," uvedla Peake v prohlášení.

Strana v nejbližších dnech osloví mladé výtvarníky uměleckých škol se žádostí o vytvoření loga LIDEM. Autor vítězného návrhu obdrží finanční odměnu.

Začíná sbírání podpisů

V nejbližších dnech zahájí přípravný výbor sběr podpisů pod petici, která je nutná pro podání žádosti o registraci strany. Výbor připravuje i stanovy a politický program.

Nová vládní strana LIDEM

Platforma vytvořená kolem Peake a ministrů či poslanců, kteří ji následovali při odchodu z VV, je od minulého týdne součástí vlády. V kabinetu nahradila právě Věci veřejné, které přešly do opozice. Nová koalice v pátek získala důvěru Poslanecké sněmovny.

Peake a další poslanci opustili VV oficiálně kvůli tomu, že nesouhlasili s politikou ultimát a konfrontací s koaličními partnery. Peake má na své straně dalších sedm poslanců. Tři poslanci VV zůstali ve straně, za níž byli zvoleni do sněmovny. Slíbili ale podporovat vládu v bodech, které se shodují s jejím programovým prohlášením a principy VV.

Lidovky.cz, ČTK