Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peake hledá ještě dva hlasy. O pomoc požádala Nečase

Česko

  11:10aktualizováno  13:20
PRAHA - Bude Nečasova vláda v obměněné sestavě pokračovat? Odpověď nyní leží v rukou "čtyř až pěti" poslanců, se kterými je Karolína Peake v kontaktu. Potřebuje podporu alespoň dvou z nich, aby mohla sestavit nový poslanecký klub. Jeho součástí by se mohl stát i poslanec Michal Doktor.

Sjezd Věcí veřejných: na snímku zleva Radek John a Karolína Peake. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Původně premiér Petr Nečas uvedl, že by ho k pokračování vlády přesvědčila "bezpečná většina" ve sněmovně. Po schůzi stranického grémia se zástupci krajských sněmů ODS ale podmínku upřesnil: Vláda musí mít podporu tří poslaneckých klubů.

Tím postavil Karolínu Peake před zásadní problém: na svou podporu musí do pondělí, kdy se má definitivně rozhodnout, získat devět poslanců. Teprve deset poslanců totiž může založit poslanecký klub.

K TÉMATU:

Ve hře čtyři až pět osob

Dosud má platforma vzniklá z odpadlých véčkařů osm členů včetně Peake. A zbývají přesně dva poslanci VV, kteří ještě podporu Peake zvažují - Otto Chaloupka a Milan Šťovíček. Ostatní véčkaři už jasně uvedli, že se na stranu Peake nepřidají.

Vicepremiérka však v diskuzním pořadu ČT v neděli uvedla, že je v kontaktu se čtyřmi až pěti lidmi, kterým spolupráci nabízí.

Poslanec Otto Chaloupka

Poslanec Milan Šťovíček

Otto Chaloupka, který je momentálně v zahraničí, pro deník Právo v sobotu uvedl, že zůstává ve VV. Dodal však, že sleduje situaci a podporuje vládu.

Milan Šťovíček se zatím vyjadřoval také ve smyslu, že VV opouštět nechce. Na druhou stranu řekl, že je ochoten hlasovat s platformou Peake, pokud se bude držet programu. To však Peake nemůže stačit. Ta potřebuje deset poslanců pro založení nového klubu.

Podle nedělního vyjádření Peake v pořadu Partie by klub mohl podpořit nezařazený poslanec Martin Doktor. Ten však má podmínku. "Muselo by se jednat o poslanecký klub nezávislých poslanců, nikoliv nově vznikající politické strany," vysvětlila Peake. A dodala, že je to pro ni podmínka splnitelná. Doktor by však byl jako bonusový, jedenáctý poslanec klubu. Primárně se ho prý bude snažit složit z bývalých členů VV.

Nečase požádala o pomoc

Peake připomněla, že jasné počty mají být dle dohody do pondělí. Zda předloží premiérovi seznam s deseti jmény, ale není jisté. "Udělám pro to maximum," uvedla. Zároveň připustila, že požádala premiéra, aby si s nerozhodnutými poslanci o situaci promluvil.  "Pokud vím, tak některým z kolegů také volal. Alespoň jsem ho o to žádala," uvedla v pořadu. Zda tak skutečněl učinil, si ale nebyla jistá.

V ČT o pár minut později řekla, že neví, zda Nečas nerozhodnutým poslancům volá. "Považovala bych za celkem normální, kdyby jako premiér této země a člověk odpovědný za stabilitu vlády chtěl znát názor poslanců, kteří jsou nerozhodnutí," řekla jen.

ČTĚTE VÍCE:

Dnes v 19 hodin se sejdou šéfové ODS, TOP 09 a VV, aby o nastalé situaci diskutovali. K vypovězení koaliční smlouvy ale ještě nedojde. O tom se rozhodne až v pondělí Na výkonné radě ODS.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.