Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Pece vyhasly, spory o ně nikoli

Česko

Na UNESCO není čas, vzkazuje památkářům ředitel vítkovických železáren

OSTRAVA Mají být zapsány ostravské technické památky do seznamu památek UNESCO? Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík se postavil proti. Přitom právě Vítkovicím patří unikátní Dolní oblast, která zahrnuje bývalé vysoké pece a koksovnu.

Společnost Vítkovice má s Dolní oblastí velké plány. Ředitel plánuje v místech, kde se až do roku 1998 nepřetržitě vyráběla ocel, vybudovat univerzitní a výzkumné centrum. Zápis do seznamu UNESCO by podle Světlíka takové plány zhatil. „Našim cílem je vrátit Dolní oblast životu, a ne zápis do seznamu UNESCO,“ říká jednoznačně Světlík. Podle něj by se z oblasti stala po zápisu do seznamu jen řízeně chátrající ruina. „UNESCO není téma dneška ani tohoto desetiletí,“ myslí si Světlík.

V Ostravě však mnohde naráží na odpor. Historik Pavel Hamza, který je zároveň předsedou dozorčí rady Nadace Landek pečující na Ostravsku o technické památky, říká, že oživení oblasti a zápis do seznamů UNESCO se nijak nevylučují. „My také chceme, aby byla oblast živá. Zápis do seznamu UNESCO tomu vůbec nebrání,“ míní Hamza. Taková polemika je jen pověstným vrcholem ledovce diskuzí okolo dalšího osudu technických památek.

Kromě Dolní oblasti figurují na seznamu možných kandidátů pro UNESCO také důl Michal, důl Anselm na Landeku, tvořící areál Hornického muzea, a důl Vrbice. Největší diskuze se však vedou právě na téma Dolní oblasti. Ještě na konci devadesátých let nebyly v Ostravě výjimkou hlasy, že by se nefunkční vítkovické provozy měly celé zbourat. Někteří z památkářů naopak navrhují, že by v Dolní oblasti vše mělo zůstat na místě bez jakékoli změny.

Pro společnost Vítkovice by zápis fakticky nic nezměnil. Dolní oblast je totiž již od roku 2002 národní kulturní památkou, takže již nyní pro ni platí nejvyšší možný stupeň ochrany. Prohlášení přitom nastalo v okamžiku, kdy ještě byly celé vítkovické ocelárny státní. Teprve později je zprivatizoval Jan Světlík se svými společníky.

Zařazení památky na Seznam světového dědictví UNESCO nezávisí na rozhodnutí vlastníka ani státu - ti jen mohou usilovat. Organizace UNESCO pečlivě každý návrh posuzuje a projde jen malá část nominovaných. Nyní již Česká republika svého kandidáta potřikrát stahovala - jinak by ztratil šanci získat poctu jednou provždy.

Na 24. září je v Ostravě připravena velká veřejná diskuze právě o osudu Dolní oblasti a dalších památek. Naváže na velký festival s názvem Industriální stopa, který se letos poprvé koná i v Ostravě. Bývalé industriální objekty se při něm od 17. září promění ve výstavní i koncertní síně, zvláštní publikaci o ostravském industriálním dědictví vydá při této příležitosti i ostravský magistrát.

Zájemci o Dolní oblast mají letos navíc poprvé možnost ji vidět. Konají se tam pravidelné prohlídky. „O Dolní oblast je velký zájem. Během uplynulých pěti návštěvních dnů přišlo 790 lidí. Už dopředu se hlásí na exkurze především gymnázia i další školy,“ říká Dagmar Kremzerová z Ostravského informačního servisu, který prohlídky organizuje. Oblast bude zpřístupněna každý víkend až do konce října. Pak ji Vítkovičtí opět uzavřou. Mráz a sníh totiž prakticky znemožňuje vstup na ocelové konstrukce.

Vítkovice: Chceme tu mít centrum škol a vědců

Ředitel Vítkovic Světlík dnes hovoří nadšeně o projektu za osm až dvanáct miliard korun, který udělá z Dolní oblasti město vědců a studentů. Vše má být podle vítkovického ředitele hotovo do roku 2013. „Prostor v oblasti se musí vyčistit a prosvětlit, je zde úžasné místo, kde se snoubí tradice s historií,“ míní Světlík. Na změnách v oblasti mají podle Světlíkových představ pracovat nejlepší čeští architekti. Pro svůj projekt se vítkovický ředitel snaží získat co možná nejvlivnější osoby. Letos už do Dolní oblasti přilákal prezidenta Václava Klause, ale také ministra kultury Václava Jehličku a ministra průmyslu a obchodu Martina Římana. Říman označil Světlíkův plán za hodně gigantický. Ale vzápětí dodal, že v Ostravě přece není malého nic.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....