Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pečlivá Pancová. Na úplatky si založila speciální bloček

Česko

  6:00
PRAHA - Zatímco Petr Kott si do zápisníku zapsal: Můžeš chlastat, můžeš krást, jeho partnerka a exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová byla praktičtější. Vyšetřovatelé u ní doma našli poznámkový bloček s údaji o úplatcích za cinklé tendry. Pomohl jim sestavit příběh zakázky na rekonstrukci bloku C2 kladenské nemocnice, za níž měli Rath, Kott a Pancová dostat skoro 23 milionů korun.

Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová v Rudné u Prahy. foto: MAFRA- Michal Šula

V půli loňského března kriminalisté odposlechli dvě zajímavé schůzky. Na první se Pancová sešla s náměstkem Metrostavu Jiřím Andělem, aby zadávací dokumentaci k projektu ušili na míru stavební společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

"...jedna věc je samozřejmě ještě trošku přibarvit výkazy v tý stavařině, v podstatě v tom, na tom se dělá, v tom by si asi problém nebyl...samozřejmě aby to zase dobře dopadlo, tak je ideální, když to není formou subek, to znamená, jakoby uchazeč může formou subek doložit odbornost. Ale je to dobrý, když je to formou sdružení v podstatě, že to musí prostě jako doložit napřímo...takhle to uzavřu všem...kvalifikace musí být nastavený tak, aby nám do toho nikdo nevlez," radil Anděl. Jeho slova cituje usnesení o zahájení trestního stíhání, do něhož server Lidovky.cz nahlédl.

Čtyři dny na to se tehdejší ředitelka kladenské nemocnice rovnou s ředitelem Metrostavu Pavlem Pilátem. Podle policistů ho informovala, kdy půjdou materiály tendru ke schválení a kdy bude zveřejněn na centrální adrese. Klíčové je však stalo další téma schůzky. "...domluvili jsme si deset, šest a čtyři...," počítala Pancová. Policisté jsou přesvědčeni, že Pilátovi připomínala, kolik jeho firmu bude výhra v zakázce stát.

"Jde o procentní vyčíslení požadovaného plnění, které vychází z předpokládané hodnoty veřejné zakázky a určení rozložení splatnosti. Pilátovi předkládá psaný text, kdy doplňuje: deset je todle, šest to je todle, kdy se potkáme my spolu, když se to vyhodí v březnu na centrální adresu, duben, květen, to je na řešení někdy v půli června bude jenom tohle a po listopadu tohle a nebo to máte jako zálohu," zapsali vyšetřovatelé.

Únor 2012: Pavel Pilát s Davidem Rathem nad plány rekonstrukce Jezuitské zahrady v Kutné Hoře.

Jejich hypotézu v květnu potvrdil objev při domovní prohlídce v domě Kotta a Pancové v Rudné u Prahy. "Byl nalezen poznámkový bloček (na obale s motivem ovoce) patřící Pancové, kam si zapisovala poznámky o konkrétních veřejných zakázkách a výši splatnosti požadovaného plnění - úplatků. Mimo jiné jsou v tomto notýsku i poznámky k předmětné veřejné zakázce a výši splatnosti požadovaného plnění, které odpovídají výš popsané dohodě s Pilátem," napsali policisté do usnesení.

Řečí čísel, zakázka měla stát 227 milionů, trojka Rath, Kott, Pancová tak měla získat 22,7 milionu - v květnu 2012 měl Metrostav zaplatit 13,6 milionu, zbytek potom v listopadu 2012. K tomu však již nikdy nedošlo. Koncem dubna se na další schůzce Pilát svěřil Pancové, že má strach z policie, prý dostal zprávu, že se o zakázku zajímá.

"Dostal strach a nějakých 270 mega by mu za to nestálo," převyprávěla Pancová později obsah schůzky Kottovi. Několik dní na to se oba přesvědčili, že měl šéf Metrostavu pravdu, když si pro ně přijela až domů zásahová jednotka.

Vedle Ratha, Kotta, Pancové, Piláta a Anděla jsou v druhé vlně kauzy Rath obviněni další čtyři lidé. Měli zmanipulovat čtyři zdravotnické zakázky.  

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat