18. prosince 2009 17:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pedofil Novák by se na Slovensku mohl dostat z vězení po 25 letech

Antonín Novák u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Novák u soudu | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRATISLAVA Pedofil Antonín Novák, který byl v České republice odsouzen k doživotnímu vězení, může na Slovensku po 25 letech vězení požádat o propuštění. Pak by však nebyl propuštěn na svobodu, nýbrž by skončil v detenčním ústavu, sdělilo dnes slovenské ministerstvo spravedlnosti.

Slovenský občan Novák byl v únoru odsouzen na doživotí za vraždu a znásilnění devítiletého chlapce z Havlíčkova Brodu. Trest si chce odpykat na Slovensku. ČR ovšem žádala záruku, že se už odsouzený pedofil nedostane na svobodu. A není jasné, jestli se Česko s prohlášením slovenské strany spokojí a Novákovi umožní pobyt za slovenskými mřížemi.

"Podmínečně může být propuštěn nejdříve po odpykání 25 let, přičemž se předpokládá, že do té doby bude vybudován detenční ústav," uvádí se ve stanovisku okresního soudu v Revúci.

Naděje na nápravu u Nováka není
Požádat o podmínečné propuštění mohou všichni vězni odsouzení na doživotí. Podmínkou je ale i jejich polepšení. Podle českých znalců však u čtyřicátníka Nováka na nápravu naděje není, jde o nebezpečného homosexuálního pedofila. Už před znásilněním a vraždou českého chlapce byl na Slovensku čtyřikrát odsouzen za pohlavní zneužívání.

Pokud by Česku slovenská záruka stačila, Novák by byl umístěn do věznice s nejvyšším stupněm ostrahy. Přitom duševně narušení zločinci jsou v současnosti umísťováni nejen ve věznicích, ale i v běžných ústavech.

ČTK