Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Peking: pevnost s rudými gardami

Česko

Předolympijská Čína – Dvousečná bezpečnostní opatření dávají vládě do rukou zbraň proti aktivistům

Do OH v Pekingu zbývají 3 dny

Podle expertů je Peking před útoky teroristů v bezpečí, ne tak už ale zbytek Číny.

PEKING/PRAHA Obavy čínských pořadatelů olympijských her z teroristického útoku se naplnily v pondělí ráno. Ne snad, že by provincie Sin-Ťiang, v níž k němu došlo, byla jinak klidná, nicméně pondělní útok byl jedním z nejkrvavějších. Při bombovém atentátu na celnici v Kašgaru (čínsky Kcha-š’) v poušti na severozápadě země přišlo o život 16 čínských policistů a dalších 16 utrpělo zranění.

Za útokem stáli podle agentury Nová Čína ujgurští separatisté, jinak příslušníci turkického etnika, kteří vyznávají islám a už léta usilují o samostatnost.

Právě jejich „akcí“ se Číňané v souvislosti s olympiádou nejvíc obávají. Strach mají z toho, že by separatisté mohli zaútočit nejen kdesi daleko na západě, ale i v Pekingu. Proto přijali opatření, která jsou co do rozsahu nejpřísnější v historii olympijských her. Armáda má pohotovost (je prý připravena odpálit i raketové střely) a na ulicích už několik dní hlídkují policisté, kteří denně zastaví, zkontrolují a prohledají tisíce aut.

Policii pomáhají ještě desetitisíce dobrovolníků z řad civilistů – je jim nejčastěji kolem čtyřiceti a na pažích nosí rudé pásky, které evokují neslavně proslulé rudé gardy z dob takzvané kulturní revoluce. Jejich úkolem je sledovat situaci a hlásit cokoliv nebo kohokoliv podezřelého. Situaci v sedmnáctimilionové metropoli navíc monitoruje celá řada kamer, které nechaly úřady nainstalovat v uplynulých několika týdnech.

A právě to dělá vrásky bojovníkům za lidská práva, kteří režim podezírají z toho, že zneužívá hrozbu teroristického útoku k tomu, aby si opatřil další prostředky ke špehování aktivistů a disidentů (upozorňují například na to, že s kamerovým systémem, který už nejspíš ve městě zůstane, bude možné monitorovat takřka kohokoliv).

Problémoví Ujguři Otázkou je, do jaké míry jsou obavy kritiků režimu a ochránců lidských práv oprávněné. Vláda pochopitelně hledá způsob, jak situaci v neklidné provincii Sin-ťiang konečně dostat pod kontrolu, a vítá jakoukoliv záminku.

Jen za prvních šest měsíců letošního roku v provincii čínští policisté pozatýkali 82 Ujgurů a všechny obvinili z toho, že plánovali teroristický útok během olympiády.

Číňané oficiálně tvrdí, že největší hrozbu představuje organizace zvaná Islámské hnutí Východního Turkestánu, jehož cílem je dosažení úplné nezávislosti regionu na Číně. Vláda jej před šesti lety oficiálně zařadila na seznam teroristických organizací, v samotné provincii o něm ale lidé moc nevědí, řada z nich dokonce zpochybňuje, že takové hnutí vůbec existuje.

Ať už existuje, nebo ne, k útokům dochází, což dokazuje i pondělní přepadení policejní stanice v Kašgaru. Většina expertů se nicméně shoduje, že pokud dojde k nějakým útokům i během her, pak se s největší pravděpodobností odehrají mimo Peking.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...