Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Peněžní fondy ztrácejí. Co teď?

Česko

Že se propadají akciové a smíšené podílové fondy, na to už si investoři zvykli. Nyní se ale v měsíčním minusu ocitly i bezpečné fondy peněžního trhu. Co máte se svými podílovými listy dělat? Přinášíme odpovědi na pár palčivých otázek.

* Jak mám rozumět zprávám o milionech korun, které lidé z fondů vybírají?

Záporné zhodnocení zdánlivě bezpečných fondů zaskočilo opatrné investory, kteří své podílové listy ve fondech peněžního trhu považovali za málo výkonnou, ale jistou investici. Měsíční výkonnostní zhodnocení tří oblíbených peněžních fondů -Sporoinvestu České spořitelny, Peněžního trhu Plus Komerční banky a Sporokonta společnosti Pioneer - vyvolalo paniku. Pod vlivem rozporuplných informací o nebezpečných investicích těchto fondů do dluhopisů krachujících společností lidé začali hromadně své podílové fondy prodávat. Jenom ze Sporoinvestu ČS tak odteklo během dvou měsíců více než sedm miliard korun.

* Jak je možné, že negativní zhodnocení zaznamenaly i peněžní fondy, které mají být bezpečné?

Peněžním fondům uškodilo snížení cen a přecenění některých dluhopisů. Nepomohly ani hromadné výběry, které v případě nedostatku likvidity nutí správce fondů prodávat dluhopisy před splatností za méně výhodné ceny nebo si půjčovat na výplaty. V plusu tak zůstaly jen skutečně konzervativní peněžní fondy, které se drží státních dluhopisů a pokladničních poukázek. „Náš konzervativní peněžní fond si udržel rostoucí výkonnost díky svému ultrakonzervativnímu složení portfolia. Slabší výkonnost zaznamenaly naopak dynamické fondy , mimo jiné IKS Peněžní trh PLUS. Tyto fondy mají v portfoliu i doplňkově podnikové a bankovní dluhopisy. Ceny několika těchto dluhopisů v důsledku problémů na kreditním trhu přechodně poklesly, což mělo dopad i na výkonnost těchto fondů,“ vysvětluje Pavel Hoffman, ředitel marketingu Investiční společnosti Komerční banky.

* Co mám v tuto chvíli dělat, když pravidelně měsíčně investuji do fondu, který nyní dosahuje více než 18 % záporného zhodnocení?

Pokud se jedná o dlouhodobou a dobře nastavenou pravidelnou investici, které chybí několik let do doporučeného investičního horizontu, není důvod k panice. Trh může stejně rychle růst jako padat a pravidelné investice zaručují, že budete u toho, až nastane obrat k lepšímu. Vzhledem k frekvenci změn na trhu se nyní doporučuje investovat pravidelné částky i dvakrát měsíčně.

* Pokud jsou i investice do bezpečných peněžních fondů ztrátové, není lepší nechat peníze na spořicím účtu?

Spořicí účty s úrokovou sazbou přes tři procenta vypadají na první pohled vábně, ovšem jen do té doby, než vezmete v úvahu inflaci. „Od začátku 20. století až doposud se spořicí účty nikde neosvědčily jako dobrý nástroj pro dlouhodobé uložení peněz. S inflací jsou schopny držet krok jen majetkové typy investic: akcie, nemovitosti, znalci by mohli uvažovat i o starožitnostech nebo umění. Spořicí účty jsou báječné pro krátkodobé ,zaparkování‘ peněz, ale nikoli pro dlouhodobé ,garážování‘. Ale i zde platí, že co klient, to osobnost: někdo snese raději riziko inflace než riziko kolísání cen akcií, nemovitostí nebo riziko, že vydražíte falešného Kupku,“ shrnuje Pavel Kohout, ředitel pro strategii Partners.

* Má v tuto chvíli vůbec smysl do nějakých podílových fondů investovat?

Pokud se již účastníte pravidelného investování, tak v něm pokračujte, samozřejmě se zvážením, jestli je zvolené investiční portfolio stále vhodné. Co se týče nových investic, nízká cena akcií láká k investicím do rizikovějších fondů. Ti, kdo riziko spojené s akciemi podstupovat nechtějí a současná výkonnost minus 30 % za měsíc je pro ně příliš velkým varováním, mohou vybírat i z bezpečných investic. Kromě vybraných firemních dluhopisů je možné těm skutečně nejopatrnějším doporučit zajištěné fondy nebo fondy životního cyklu.

KRIZE: Investice v podílových fondech

* Pravidelné investování je klíčem. Zejména poslední vývoj ukazuje, že trhy jsou schopny velkých výkyvů v krátkém období. V momentě nákupu je těžké odhadnout, zda je trh zrovna nahoře, či dole. Stejně tak nemůžete v tuto chvíli zjistit, jestli už trh dorazil na dno, ze kterého se odrazí. Pravidelný nákup investic za nižší částky tento problém překonává.

* Pozor na složení vašeho fondu. Pohled do výkonnostních tabulek fondů dokazuje, že mezi jednotlivými fondy stejného typu jsou velké rozdíly. Pozorně si prostudujte portfolio vašeho fondu, zda se v něm neskrývají kostlivci typu islandských dluhopisů nebo dluhopisů Lehman Brothers.

* Nespoléhat se na stanovený horizont. Doporučené investiční horizonty jsou u jednotlivých fondů orientační. I pokud jste v tuto chvíli horizont dodrželi, prodej se ztrátou je nesmyslný.

* Dluhopisy při recesi. Vzhledem k pravděpodobnému zpomalení ekonomického růstu se pro ty opatrnější momentálně jeví jako nejrozumnější investice do dluhopisových a konzervativních peněžních fondů. Opomíjeny by neměly být ani dynamické peněžní fondy, které mohou v blízké době přinést zajímavý výnos vzhledem k nízkému ocenění řady cenných papírů v portfoliích těchto fondů. Firemní dluhopisy jsou zase zajímavé tím, že se v tuto chvíli prodávají pod cenou.

* Z minulého vývoje nelze předvídat vývoj budoucí. Nevybírejte si fondy podle jejich zhodnocení v minulosti.

* Čas akcií. Nejslabší výkonnost zaznamenaly během posledního roku fondy na bázi akcií. Akcie nejvíce klesají v době, kdy ekonomiky vstupují do recese. Jakmile je ekonomika v recesi, akcie začínají pomalu růst. Proto je teď vhodná doba pro pravidelné investice i do těchto fondů.

* Nenechte se strhnout panikou. Teď skutečně není čas na prodej.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...