Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Česko

Penicilin zdražil. Přesto je dál na příděl jako stovky nedostatkových léků

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Antibiotikum penicilin do většiny lékáren již dorazilo, zbytek nejpozději ve středu obdrží od distributorů z nové zásilky 52 tisíc balení od firmy BB Pharma. Pacienti ale za tento lék zaplatí zhruba o sto korun víc. Pro lékárníky zůstává obtížně dostupný, dostávají ho dál pouze na příděl, stejně jako nižší stovky jiných nedostatkových léčiv.
  15:33

Rozvoz penicilinu zahájili distributoři v pondělí, malá lékárna ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku si ale musela na dodávku počkat do úterního rána.

„Přišlo nám deset balení penicilinu v tabletách pro dospělé a překvapilo nás, že doplatek pro pacienty je šestkrát vyšší než u starších balení. Nicméně zdražení jsme čekali a je to krok správným směrem, jinak by se výrobci nevyplatilo k nám léky dovážet,“ říká majitel nezávislé vrbenské lékárny a současně předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Že penicilin zdraží, bylo jasné. Právě kvůli jejich nízké ceně totiž BB Pharma před pár měsíci přerušila dodávky léku registrovaného v Česku a s povolením ministerstva zdravotnictví dovážela pouze penicilin registrovaný na Slovensku. Protože i další dva velcí dodavatelé měli výpadky, lék chyběl.

Teprve poté, co stát od 1. října zvýšil úhradu léku pro držitele registrace, BB Pharma své dodávky obnovila a minulý týden dovezla prvních 52 tisíc balení.

„Požádali jsme o navýšení maximální ceny pro výrobce. Nový sazebník začne platit 1. října, pak opět začneme dodávat V-Penicilin registrovaný v Česku. Zdražila totiž účinná látka a my nemůžeme léky prodávat pod výrobní náklady,“ vysvětloval nedávno v MF DNES šéf dodavatelské firmy BB Pharma Jiří Volf.

Stejný lék za jinou cenu

V lékárnách teď mohou pacienti přechodně zažívat paradoxní situace, kdy za různá balení stejného léku zaplatí jinou cenu.

„Zbyl nám jeden starší V-Penicilin pro dospělé, balení po třiceti tabletách o síle 1,2 milionu jednotek. Jeho maximální cena byla dříve kolem 130 korun a úhrada asi 112 korun, takže pacient, který si pro něj přijde jako první, za něj doplatí 18 korun. Ale další ve frontě za ním už za stejný lék z nové dodávky zaplatí 121 korun v hotovosti nebo 121 korun a 60 haléřů kartou,“ popisuje lékárník Hampel s tím, že konečná cena nového balení penicilinu stoupla na 234,40 korun, ale úhrada zůstala stejná –⁠ 112,77 korun.

Podle Hampla se doplatky pacientů za starší balení penicilinu pohybují od 18 do 22 korun, vyšší částku dopláceli pacienti za léky o síle 0,8 milionu jednotek. Kolik bude činit doplatek za nový lék o nižší síle, ale Hampel zatím netuší, protože tento typ penicilinu mu dosud nepřišel a objednat se nedá.

„Jsme rádi, že je teď k dostání alespoň nějaký penicilin. Pro lékárny však stále zůstává nedostatkovým zbožím. Je pouze na příděl – tak jako jiné špatně dostupné léky. To znamená, že si je lékárny nemohou objednat obvyklým online způsobem podle svých potřeb, ale musejí dělat speciální objednávky, takzvané záznamy, a pak čekat, zda vůbec a co dostanou,“ říká Hampel.

Když je léků nedostatek

Jeho slova potvrzuje i Jiří Korta, ředitel distribuční farmaceutické společnosti Pharmos.

„Když je léků dostatek, lékárny si je objednávají online. Tyto objednávky přijímá, zpracovává a vyřizuje s pokynem k vyskladnění počítačový program. Vše se děje automaticky, bez zásahu člověka,“ líčí Korta.

„U nedostatkových léků je to ale jiné. Penicilin a nižší stovky dalších léků, které mají výpadky, můžeme nyní lékárnám dodávat pouze na příděl. Na základě záznamů, které musejí ručně zpracovávat naši zaměstnanci. To je pro nás extrémní zátěž,“ vysvětluje šéf distribuční firmy.

Podle něj jsou teď největší výpadky kromě penicilinu například u antihistaminik, což jsou léčiva na alergie, nevolnost či jiné potíže. Problém bývá i s dostupností léků na deprese, obezitu, cukrovku, snížení tuků či tlaku a další nemoci.

„Nejvíc chybí léky s účinnou látkou betahistin používané hlavně u starších lidí na závratě, pískání v uších či Meniérovu chorobu. Betahistin má vliv na drobné cévy ve vnitřním uchu, kde se nachází ústrojí sluchu, rovnováhy a pohybu. Náhrada není,“ říká Korta.

Potíže se sháněním penicilinových antibiotik i řady dalších léčiv stresují už od loňského podzimu pacienty, lékaře a lékárníky tak jako nikdy za posledních třicet let.

„Léků, které mají už dlouho výpadky, je opravdu hodně. Velký problém je například s léky vhodnými při nadýmání, průjmu nebo zácpě, jako jsou Endiaron nebo Hylak – ten má být až v polovině příštího roku, s antibiotickými kapkami či mastmi, jako je Pamycon či Bactroban, ale také s řadou inhalačních sprejů nebo léky na žaludek. Nemáme možnost si je objednávat, můžeme pouze sepisovat záznamy a čekat, co přijde,“ dodává Hampel.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!