Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Peníze na levnější jízdné chci po Babišovi zpátky, a ještě něco navíc, tvrdí ministr Plaga

Česko

  15:50
PRAHA - Čtyři sta milionů vyčlenila vláda z rozpočtu ministerstva školství, aby jimi pokryla slevy na jízdném pro studenty a seniory. Ministr resortu v demisi Robert Plaga chce ale peníze na školství zpět. „Je to tak, že už když se tyto peníze blokovaly na jízdné, tak jsem upozorňoval, že až budu mít dopočítáno, kolik chybí v regionu, tak si pro ty peníze půjdu," řekl Plaga serveru Aktuálně.cz.

Robert Plaga - ministr školství foto: MAFRA

Podle serveru bude Plaga chtít zpět necelou půl miliardu ze svého původního rozpočtu. Podle Plagy šlo o pouhou půjčku, kterou bude chtít od premiéra v demisi Andreje Babiše vrátit. Rozpočet resortu školství navíc bude chtít navýšit o dalších 620 milionů pro školství v regionech a 135 milionů pro lékařské fakulty.

Pravice kritizuje navrhovaný 50miliardový schodek. Je to téměř rozpočtový zločin, reaguje Kalousek

„Takže ano, technicky to vypadá, že mi vrátí 400 milionů, které mi vzali v únoru, a ještě se mi přihodí 620 milionů, ale z mého pohledu je mi jedno, jak se to řeší z pohledu financí,“ řekl Plaga.

Babiš výdaje na slevy na jízdném hájil s tím, že jde o úspory v jednotlivých rezortech, jen z ministerstva školství prý přivedl 300 milionů. Ministerstvo tehdy Babišova slova potvrdilo, jednalo se prý o úspory díky měnícímu se kurzu koruny.

Slevy na jízdném pro studenty a seniory prošly vládou koncem března. Celkový účet za kompenzace dopravcům by měl ročně činit 5,83 miliardy korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!