Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Peníze od státu: jaké změny přinese Nový rok?

Česko

Pobíráte sociální dávky? Reforma, která se projeví 1. ledna 2008, si vzala na mušku i vás. Výsledkem by měla být cílenější podpora lidí, kteří pomoc opravdu potřebují. Jak se konkrétní dávky upraví?

Nový rok bude přelomovým dnem. Odstartuje totiž vládní reformu veřejných financí. V jejím rámci se - kromě jiného - proškrtá sociální podpora. Připravili jsme přehled změn, které vás po svátcích čekají.

DÁVKY V NEZAMĚSTNANOSTI

Změn se vedle sociálních dávek dočká i podpora v nezaměstnanosti. Ale nemějte obavy, reforma podporou neotřese v základech, pouze šalamounsky vyřeší nepříjemnou situaci lidí, kteří si na to, být nezaměstnaní, zvykli.

Zpřísní se okolnosti, za kterých člověk na podporu dosáhne. Lidem, kterým zaměstnavatel zrušil pracovní poměr pro zvláště hrubé porušení pracovních povinností nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikne. Řeší se tím situace, kdy člověk vědomě přispěje ke skončení pracovního poměru, a sám se tak zaslouží o svou nezaměstnanost. Přesto se ještě posoudí, jak byla míra porušení pracovní kázně velká. Nárok ztratí pouze ti, u kterých bude míra porušení zvláště vysoká.

NEMOCENSKÉ POJIŠTĚNÍ

Protože míra pracovní neschopnosti je bez objektivních důvodů stále vysoká, dojde ke změnám i u nemocenského pojištění. Ale zatím se nestrachujte, změny budou platné až od 1. 1. 2009. Pro nadcházející rok budou i nadále platit stejná pravidla hry. Na změnu v nemocenském pojištění nebo peněžité pomoci v mateřství se tedy zatím můžete připravovat. A na co že se máte připravit? Za první tři kalendářní dny pracovní neschopnosti se nebude poskytovat nemocenská. Tak u některých odpadnou bolesti hlavy a nechuť jít do práce. Dále výše nemocenské bude činit: * 60 % denního vyměřovacího základu (DVZ) pro 4. až 30. kalendářní den pracovní neschopnosti, * 66 % DVZ pro 31. až 60. kalendářní den pracovní neschopnosti, * 72 % DVZ od 61. kalendářního dne pracovní neschopnosti.

Částka tedy bude pomalu stoupat s ohledem na délku pracovní neschopnosti. Výše podpory při ošetřování člena rodiny bude činit 60%denního vyměřovacího základu.

Uvedenými změnami se mimo jiné reaguje na naši tradici „hodit se marod“. Míra nemocnosti u nás je výrazně vyšší než v Evropské unii a zejména než u našich sousedů. Podle všeho neexistuje žádný legitimní důvod, proč by tomu tak mělo být. Zvláště když se bere v potaz objektivní srovnávací studie, podle které je zdravotní stav našeho obyvatelstva velice dobrý.

RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Na příspěvek má právo každý rodič, který se nepřetržitě celý kalendářní měsíc osobně stará o dítě. Příspěvek rodiče dostávají jen na nejmladší přírůstek do rodiny. Na tom se nic nezměnilo. Nový systém je ovšem variabilní - můžete si vybrat formu, která vám nejlépe vyhovuje. Pro aktivní rodiče, kteří se chtějí brzy vrátit do práce, existuje jedna možnost. Pro pečlivé a starostlivé možnost druhá.

Měsíčně můžete pobírat jednu ze tří částek, a to podle délky trvání rodičovské dovolené: * zvýšenou - 11 400 Kč * základní - 7600 Kč * sníženou - 3800 Kč

Nejvyšší částku budete pobírat, zvolíte-li si rodičovskou na dva roky. Základní částku pak při výběru tří let a sníženou, když si vyberete čtyřletou rodičovskou.

Důležitou roli hraje i datum podání písemné žádosti. O zvýšenou částku se musí požádat nejpozději měsíc po dosažení 22 týdnů života nejmladšího dítěte. Na rozmyšlenou, zda si doma pobudete tři nebo čtyři roky, máte času více. O klasickou výši příspěvku, která vám bude vyplácena po dobu tří let, si musíte zažádat do 21. měsíce věku dítěte.

PŘÍDAVEK NA DÍTĚ

Komplikované vyměřování přídavku na dítě, kdy se příspěvek vypočítával podle příjmů rodiny, se přerodilo v pevně daný systém, od určitého okamžiku nezávislý na rodinných příjmech. Od ledna se přídavek bude odměřovat podle věku dítěte. Nárok na něj budou mít rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima konkrétní domácnosti.

Výše měsíčního přídavku podle věku dítěte od 1. 1. 2008: * do 6 let: 500 Kč * 6-15 let: 610 Kč * 15-26 let: 700 Kč

Důvodem ke změně přídavku na dítě byl trend zvyšování výdajů, který neúměrně k možnostem ekonomiky ohrožoval bilanci veřejného rozpočtu. Proto se rozhodlo, že se vytvoří nový adresnější systém vyplácení sociálních dávek. Výsledkem je jednodušší způsob výpočtu finanční pomoci.

Novinka slibuje zvýhodňovat rodiny, kde aspoň jeden rodič pracuje. Nezaměstnaní budou mít větší motivaci k tomu, aby aktivně sháněli práci. Reforma má snížit počet nezaměstnaných rodičů žijících pouze z podpory.

Omezení přídavku na děti bude částečně vyváženo vyššími daňovými slevami. Příští rok se na daních z příjmů za jedno dítě bude odečítat místo 6000 Kč rovnou 10 680 Kč.

SOCIÁLNÍ PŘÍPLATEK

Dosavadní systém sociálního příplatku, který zohledňoval plno atributů rodiny jako její příjem, zdravotní stav dětí i rodičů, studium dítěte či osamělost rodiče, byl změněn, protože by ho naše ekonomika nadále nedokázala financovat. Podle ministerstva práce a sociálních věcí podobně propracovaná a na tolik aspektů pohlížející sociální dávka v sousedních zemích neexistuje.

Úpravy se snaží oddělit ty, kteří sociální dávky nezbytně nutně potřebují od lidí, kteří pouze hledají způsoby, jak si přilepšit.

Výsledkem je přísnější síto, v rámci kterého se snížila hranice příjmů rodiny s nárokem na dávku z 2,2 na 2,0násobek životního minima rodiny.

Životní minimum rodiny s oběma rodiči a hranice čistých příjmů pro nárok na dávku: * jedno dítě do 6 let: 7080 a 14 160 Kč * dvě děti ve věku 5 a 8 let: 9040 a 18 080 Kč * tři děti ve věku 5, 8 a 12 let: 11 000 a 22 000 Kč * čtyři děti ve věku 5, 8, 12 a 16 let: 13 250 a 26 500 Kč

Snížením hranice příjmů rodiny se zužuje okruh rodin, které na dávku mají nárok. Dále se sníží i samotná dávka. Tím dojde k úspoře státních výdajů. Kompenzace pro rodiny je opět sleva na dani.

PORODNÉ Výše porodného, která činila 17 760 Kč, narodilo-li se jedno dítě a 53 120 Kč, narodila-li se dvojčata, popřípadě 79 680 Kč pro trojčata, prošla také úpravami.

Také na něm se od Nového roku bude stát snažit ušetřit. Matka dostane za každé jednotlivé porozené dítě 13 000 Kč. Za dvojčata tedy pouze 26 000 Kč.

I nadále porodné dostane v podobě jednorázové dávky žena, která porodila dítě. Jestliže žena během porodu zemře, dávku dostane otec. Nárok bude mít i osoba, která převzala do péče dítě do jednoho roku věku bez ohledu na to, jestli bylo porodné už jednou vyplaceno rodičům.

Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že i po mírném snížení bude dávka výrazně vyšší, než bývala v roce 2006 a že částka patří k vyššímu evropskému průměru. Navíc se neprokázalo, že porodné ovlivňuje populační nárůst - nemá tedy vliv na motivaci páru k početí potomka.

POHŘEBNÉ Původně byla sociální pomoc poskytována na jakýkoliv pohřeb, byl-li vypraven na našem území nebo osobě s trvalým pobytem v ČR. Vyplácení pohřebného si od příštího roku klade za úkol pomáhat hlavně sociálně slabším. Od ledna se pohřebné bude vyplácet pouze na pohřeb nezaopatřeného dítěte, případně na pohřeb rodiči nezaopatřeného dítěte. Tedy jen v případě, kdy nešťastná událost nepřiměřeně zatíží rozpočty rodiny. Stále půjde o pevnou jednorázovou částku 5000 Kč.

PŘÍSP. NA ŠKOLNÍ POMŮCKY

Tisícikorunový příspěvek, který dostávalo dítě na školní potřeby, pokud mělo nárok na přídavek na dítě za květen roku, ve kterém bylo přihlášeno k zápisu k povinné školní docházce, se zrušil.

Důvodem je, že tzv. pastelkovné se ukázalo jako zbytečně vyplácená dávka a hlavně chyběla možnost kontroly skutečného využití tohoto příspěvku.

Navíc tisíc korun sociálně slabším rodinám na vybavení prvňáčka nestačilo.

Pokračování na straně IV

Sociální dávky: co přinese Nový rok?

Dokončení ze strany I

PŘÍSPĚVEK NA ZVÝŠENÉ ŽIVOTNÍ NÁKLADY

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se nenároková dávka, která dosahovala maximálně 200 Kč měsíčně, ve výsledku jevila jako zbytečná. V podstatě šlo o kapesné, které bylo snadno dosažitelné pro široké spektrum lidí a bývalo často zneužívané, ve skutečnosti však ani nepokrylo zvýšené náklady. Proto byl příspěvek na zvýšené životní náklady zrušen.

Osoby používající trvale ortopedické, kompenzační nebo jiné pomůcky, nebo úplně či téměř nevidomí občané, kteří byli soustavně pracovně činní, nebo se připravovali na pracovní uplatnění pracovním výcvikem nebo studiem, si nejspíš představovali úplně jiný druh změny. Přesto je otázkou, jestli jim bude tak malá částka skutečně chybět.

DÁVKY PĚSTOUNSKÉ PÉČE

Být pěstounem nemusí být vůbec špatné, řekli si nejspíš naši zákonodárci, a tak se všemožné škrty, na rozdíl od postižených a částečně invalidních osob, vůbec nedotkly sociální pomoci dobrým duším, které se rozhodly pečovat o děti. Servis zůstává na úrovni. Nejeden člověk si pomyslí, že osvojit si dítě může být velice výhodné.

U dávek pěstounské péče nedochází k žádným úsporám a jejich výše pro následující rok se nemění. Jen dochází ke změně jejich výplaty v podobě pevných částek.

ODMĚNA PĚSTOUNŮM

Každý pěstoun má nárok na měsíční odměnu ve výši životního minima dítěte. Pro rok 2008 tedy jde o částku 3126 Kč na dítě.

PŘÍSP. PŘI PŘEVZETÍ DÍTĚTE

Jednorázová dávka pro pěstouna byla změněna na pevnou částku podle věku dítěte (do 6 let: 8000 Kč, od 6 do 15 let: 9000 Kč, od 15 do 18 let: 10 000 Kč).

PŘÍSPĚVEK NA NÁKUP MOTOROVÉHO VOZIDLA

Pěstoun, který se stará minimálně o čtyři děti, může požádat stát o pomoc při nákupu vozidla. Příspěvek může dosáhnout až 70 % ceny vozu. Ovšem pozor! -Při výběru je nutné být skromnější, protože příspěvkový strop je 100 000 Kč. Příspěvek můžete využít také na opravu vozidla. PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ Vlastník nebo nájemce bytu řádně přihlášený k trvalému pobytu si může podat žádost o příspěvek na bydlení. Podmínkou je, že třicet procent příjmu rodiny (v Praze 35 %) nestačí na pokrytí nákladů spojených s bydlením a zároveň těchto třicet procent nepřesahuje náklady stanovené zákonem. Jinými slovy - že si nedopřáváte zbytečný luxus. Úředníci vás těžko vyslyší, když budete bydlet v nepřiměřeně velikém bytě.

Příspěvek se určí jako rozdíl mezi náklady a násobkem příjmu a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35). Pro lepší přehlednost přikládáme i vzorec: Náklady - (příjem x 0,30) = příspěvek

POMOC V HMOTNÉ NOUZI

V současnosti máte po roce nezaměstnanosti - pokud jste nepřetržitě evidovaní na úřadu práce a pobírali jste rok příspěvek na živobytí - nárok na pomoc v hmotné nouzi v podobě 600 Kč. Dávka se ale jeví jako demotivující. Místo aby se lidé snažili získat práci, mají vidinu sladké odměny, pokud vydrží bez práce rok. Zároveň se této dávce podařilo diskriminovat staré lidi, kteří opravdu trpí hmotnou nouzí, protože už je nelze evidovat mezi uchazeče o práci. Nenaplňovala tedy ani vlastní název. Pomoc v hmotné nouzi se proto od 1. ledna ruší.

Zároveň se zpřísní podmínky pro osoby, které dlouhodobě nepracují a jejich aktivní přístup k hledání práce je minimální, popřípadě žádný. U těchto osob, nepracují-li dvanáct měsíců a déle, se výše dávky stanovuje pouze z částky existenčního minima - tedy 2020 korun, což se pokládá za obnos umožňující přežití.

Zohledňují se osoby se ztíženým postavením na trhu práce, tedy lidé starší 55 let, osoby částečně invalidní a rodiče pečující o dítě mladší 12 let. Na ně se nová úprava nevztahuje.

O autorovi| Petr Švihel, redaktor LN

Autor: