Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Peníze za „ukradené dětství“

Česko

Izraelští pamětníci holokaustu žádají po Německu odškodnění. Chtějí platit psychoterapii

BERLÍN/PRAHA Německo už vyplatilo obětem holokaustu desítky miliard eur. Ale žalob na jeho adresu stále přibývá. Skupina izraelských občanů chce, aby je německý stát finančně a morálně kompenzoval za jejich dětství, které bylo poznamenané vyvražďováním Židů nacisty. Izraelští potomci obětí holokaustu zase po Berlínu požadují financování psychoterapie. Tu podle svých slov potřebují proto, že jejich rodiče na ně přenášeli svá nezpracovaná válečná traumata.

„Mluvíme o obrovských sumách, ne o žádných drobných,“ uvedl pro německý deník Süddeutsche Zeitung Yochanan Ron. Tento 67letý muž podle svých slov zastupuje více než 100 000 Izraelců, kteří se cítí oloupeni o své dětství. Narodili se v letech 1928 až 1945 a první roky svého života strávili ve strachu a hladoví. Museli čelit pronásledování a často se vyrovnat se ztrátou rodičů.

Sám Ron, ročník 1940, strávil válku v židovském ghettu v Podněstří. V 18 letech se přestěhoval do Izraele, kde sloužil u armády a dnes je úspěšným podnikatelem. O válce po celá desetiletí nemluvil. Až nyní: „Ukradli mi dětství,“ tvrdí Ron, který v rámci židovské organizace Yesh založil komisi „Potlačené dětství“. Po Berlíně žádá kompenzace srovnatelné s těmi, které obdrželi sirotci po vojácích wehrmachtu: „Je absurdní, že Němci zabezpečili děti vrahů, zatímco na nás zapomněli,“ citoval Rona izraelský server ynet.com.

Odborníci v Německu a Izraeli však žalobě nedávají příliš velké naděje na úspěch. Spolkové ministerstvo financí navíc podle Süddeutsche Zeitung upozorňuje na to, že oběti holokaustu mohly využít německého Zákona o odškodnění. Ten však požadoval, aby byly žádosti podány do roku 1969.

„Když jsme si uvědomili, že na něco takového máme nárok, už tato lhůta vypršela. Ale pro oběti nikdy nesmějí platit lhůty,“ brání se Yochanan Ron.

Potřebují psychoterapeuta V Tel Avivu byla nedávno podána jiná žaloba. Na čtyři tisíce osob, jejichž rodiče zažili holokaust, žádají německou vládu o financování psychoterapie a psychiatrické léčby. Ta je má zbavit traumat, která na ně přenesla rodina. „Tisíce lidí z rodin postižených holokaustem nejsou schopny pracovat, žijí v iracionálním strachu z hladu a trpí depresemi,“ řekl listu International Herald Tribune Baruch Mazor, který stojí v čele organizace Fischer Fund. Ta žalobu podala. Podle jejích představ by měl Berlín asi 15 až 20 tisícům lidí hradit terapii nebo po dobu tří let platit ročně 7,3 milionu eur.

Izraelský premiér Ehud Olmert minulý týden oznámil, že jeho vláda zvýší dávky vyplácené obětem holokaustu. Lidé, kteří strávili válku v koncentračních táborech a ghettech, by měli od státu měsíčně dostávat v přepočtu zhruba 200 eur. Původně přitom kabinet uvažoval o částce ve výši pouhých 15 eur. „Budeme žádat německou vládu, aby se spolupodílela na financování těchto dávek,“ uvedl k tomu pro The Financial Times Deutschland Olmertův mluvčí David Baker.

***

Odškodnění obětem holokaustu

Izraelská vláda nedávno oznámila, že zvýší vyplácení peněžních dávek lidem, kteří druhou světovou válku strávili v koncentračních táborech a židovských ghettech, na celkem 200 eur měsíčně. Izraelský premiér Ehud Olmert chce, aby se na financování těchto dávek podílelo také Německo.

Zhruba 4000 potomků obětí holokaustu podalo nedávno v Tel Avivu hromadnou žalobu na Německo. Požadují po Berlínu, aby jim zaplatil za psychoterapii, kterou potřebují, protože jejich rodiče na ně přenášeli svá nezpracovaná traumata z války. Komise „Potlačené dětství“ v rámci židovské organizace Yesh po Německu žádá, aby více než 100 000 Izraelcům narozeným v letech 1928 až 1945 zaplatilo odškodné za to, že jejich dětství v ghettech poznamenaly strach, podvýživa, ztráta rodičů, vysídlení a psychické problémy. Od konce druhé světové války vyplatila německá vláda na finančním odškodnění obětem holokaustu celkem 64 miliard eur.

Autor: