Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Penta nabízí miliardy za Sazku

Česko

Český svaz tělesné výchovy dostal od finanční skupiny nabídku na odkoupení zadlužené společnosti

PRAHA Investiční skupina Penta vycítila kulhající kořist a pořádně se zakousla. Sportovním svazům nabídla miliardy v boji o záchranu zadlužené Sazky, ale jen za podmínky, že se okamžitě zbaví generálního ředitele Aleše Hušáka a jeho nejbližších spolupracovníků. Oznámila to včera zástupcům dvoutřetinového akcionáře - Českého svazu tělesné výchovy.

„Nabídka však platí pouze v případě, že se společnost Sazka nedostane do insolvence,“ řekl šéf Penty Marek Dospiva. O návrhu insolvenčního řízení však uvažuje miliardář Radovan Vítek, který skoupil pohledávky za Sazkou za 830 milionů korun. Podle Dospivy také prý má Vítek obecně o plánu Penty tušení. Potřeba Sazky pro příští rok je podle šéfa Penty dvě až tři miliardy korun.

„Pokud by to teoreticky připadalo v úvahu, pak má smysl vstoupit do Sazky sto procenty. Pokud ne, asi bychom nabídku stáhli,“ řekl Dospiva, který na oplátku nabízí svazům částku v řádech stamilionů korun ročně.

Kolik by v příštích letech svazy přesně dostávaly, ale zůstává tajné.

„Dohodli jsme se, že to zatím zůstane součástí obchodního tajemství, protože je možné, že se ozvou i jiné skupiny se svými nabídkami. Nechceme znevýhodňovat Pentu první nabídkou,“ řekl šéf veslařského svazu Jiří Kejval, který zmínil jako příklad Kellnerovu PPF. Ta však zájem o Sazku popírá. „O Sazku určitě zájem nemáme,“ řekl LN mluvčí Milan Tománek.

Nabídku od Penty v písemné podobě dostanou sportovní svazy dnes. Na stoprocentním vstupu investora by se ale pravděpodobně museli domluvit všichni akcionáři - tedy i Sokol, Sdružení sportovních svazů, Český olympijský výbor a další.

Jednotný ale zatím není ani majoritní akcionář ČSTV. Zatímco předseda Pavel Kořan už v úterý vyzval své kolegy, aby v době „citlivých dohod s bankami“ s konkurencí nejednali, mnoho velkých svazů neuposlechlo. Volání Penty vyslyšeli ti, kterým už s hospodařením managementu Sazky došla trpělivost. „Třetina zástupců svazů se bojí, třetina kouká do země a třetina s tím chce něco dělat,“ popsal LN atmosféru v největším českém sportovním sdružení šéf českého tenisu Ivo Kaderka. Ten také přiznal, že byl kvůli spolupráci s Pentou zastrašován. „Vítám, že je tu subjekt, který by byl schopen řešit stávající situaci reálnými kroky. Zajímá mě, jak se bude dále řešit financování sportu. Mělo by to jít ruku v ruce s ozdravením Sazky,“ prohlásil také šéf basketbalistů, právník Miroslav Jansta s tím, že patřičnou iniciativu by měly vyvinout také patřičné státní orgány. Z dalších důležitých funkcionářů se jednání zúčastnil i předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. Ivan Hašek za fotbalový svaz byl podle Penty s nabídkou seznámen, ale nestihl se dostavit na jednání.

Podle Kejvala je velmi pravděpodobné, že svazy svolají jednání valné hromady ČSTV na druhou polovině ledna. Tedy v čase, kdy podnikatel Vítek slibuje podat na Sazku insolvenční návrh, pokud neuhradí své pohledávky.

***

PODMÍNKY PENTY *Dohoda s akcionáři * Zpracování plánu restrukturalizace závazků a dohoda s věřiteli * Zpracování plánu restrukturalizace celé společnosti, včetně produktové analýzy, nákladové analýzy a personálního auditu * Bezodkladné jmenování nového vrcholového vedení (odchod Aleše Hušáka a jeho lidí), které bude garantem realizace těchto procesů * Zpracování plánu a zahájení procesu prodeje neproduktivních aktiv, včetně prodeje Malé areny, případně O2 areny * Pozastavení veškerých investic, jejich analýza a následné přehodnocení podle standardních investičních kritérií

Autor: