Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Pentagon a CIA versus EU?

Česko

EUROZÓNA Vítejte v Eurozóně! Zní to jako pochybná konspirační teorie. Nicméně: kauzou financování kampaně proti Lisabonské smlouvě v Irsku žije již tamější tisk a řada europolitiků.

V podtextu celého případu je neuvěřitelné podezření, že USA – zejména kruhy kolem zbrojního průmyslu, Pentagon, zazněla ale i CIA – financovaly kampaň odpůrců Lisabonské smlouvy, kteří v referendu 12. června zvítězili. Tedy zjednodušeně: že Amerika chce oslabit Evropu, respektive její sjednocování.

Celá konstrukce vzešla z toho, že duchovní otec irského „ne“, multimilionář Declan Ganley a jeho think-tank Libertas přesvědčivě nevysvětlili, odkud pocházejí peníze na kampaň.

Ganley přiznal, že Libertas před referendem utratil/a/o na podporu „ne“ 800 tisíc eur a že on sám poskytl (oficiálně: půjčil) 200 tisíc eur. Zbytek podle něj pochází od dárců – odmítl sdělit jejich počet a totožnost. Nechce prý, aby se stali terčem útoků.

Irský tisk přihodil podepsané obchodní kontrakty Ganleyovy firmy Rivada s americkými ozbrojenými silami v hodnotě 200 milionů dolarů. A konspirační teorie byla na světě.

Story se dostala do Bruselu. Europoslanec Daniel Cohn Bendit, známý „rudý Danny“, požádal instituce EU, aby vyšetřily, odkud peníze na kampaň irských antilisabonistů pocházely. Odpověděl mu předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering a jeho žádost podpořil. „Nemůžeme připustit, aby Evropě škodili lidé, kteří žádají transparentnost, ale sami ji neposkytují,“ řekl.

Ganley kontroval v rozhovoru pro irský list Sunday Independent: „Neměl by strkat nos do irského demokratického rozhodování. Irský lid se rozhodl. Žádný chlapík v Bruselu se nebude pokoušet diktovat a posílat diktáty do mé země o tom, jak máme spravovat své záležitosti.“ Irské úřady nyní mají vyšetřit, zda bylo financování kampaně proti Lisabonské smlouvě v souladu se zákony. Declan Ganley se mezitím aktivně připravuje na volby do europarlamentu. Jednal i v Česku. A byl i v Lánech.

Washingtonské stopě nevěřím. Trvání na anonymitě sponzorů irského „ne“ mi ale přijde divné. Bojí se, že přijdou o dotace z Bruselu? Pomsty evropeistů? Irských příznivců Lisabonské smlouvy?

Měli by vyjít z ilegality. Jinak se nevyhnou podezření, že Evropě škodí (jakkoli je tato nálepka z úst šéfa europarlamentu šílená). O to jim přece nejde, ne? Ganley není ani proti Evropě, ani proti EU. Tvrdí dokonce, že federální Evropa je „pretty good idea“.

O autorovi| Petr Zavadil zástupce šéfredaktora petr.zavadil@lidovky.cz

Autor: