Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Penziony: studenti místo turistů

Česko

Vysokoškolské koleje už nemají monopol na ubytování studentů. Například soukromým vysokým školám nabízejí své kapacity i majitelé penzionů. Přeorientovat se z turistů na studenty jsou ochotni také někteří hoteliéři. Při rozhodování o tom, kam jít studovat, hraje roli mimo jiné i možnost ubytování v místě studia. Právě na tu láká zájemce o „podzimní kolo“ přijímaček i Vysoká škola chemicko-technologická, která sídlí v hlavním městě. „Nabízíme dost míst ve velmi kvalitních kolejích na Jižním Městě,“ zdůrazňuje mluvčí školy Ivana Picková.

Vysoká škola technologická patří mezi veřejné vzdělávací instituce, které mají i teď, na konci prázdnin, stále hodně neobsazených studijních míst. Minimálně do konce srpna tak nabírá uchazeče. S nepořízenou neodcházejí ani zájemci o studium (a ubytování na kolejích) na Českém vysokém učení technickém.

Na příspěvek mají nárok jen studenti veřejných škol Složitější bývá situace v případě soukromých škol. Naštěstí má většina z nich kontakty na penziony a ubytovny, jejichž majitelé roli kolejí s radostí zastanou. Podle toho, co nám řekli na Vysoké škole hotelové, s nabídkami na ubytování studentů přicházejí i majitelé bytů. Ceny takovéhoto bydlení v Praze se údajně pohybují už kolem 3000–3500 korun měsíčně.

Studenti soukromých vysokých škol mají však jednu velkou nevýhodu: nedostávají od státu takzvané ubytovací stipendium, které činí zpravidla kolem 700 korun měsíčně. Tuto částku rozděluje stát v posledních letech už ne kolejím, jako dřív, ale přímo vysokoškolákům s tím, že ji mohou využít při úhradě bydlení jak na kolejích, tak i v privátu. Mnohým z nich tedy stačí doplatit tisíc či dva, podle vybavenosti ubytovacího zařízení.

Výhodou je, že koleje jsou vystaveny konkurenčnímu tlaku, takže se snaží příliš nezdražovat. Například Technická univerzita Liberec zvyšuje v kolejích ve Vesci denní taxy z 55 korun na 57 korun. V kolejích v Harcově dosud studenti platili za lůžko denně 76 korun, nyní se cena zvýší na 80 korun.

Univerzita Jana Amose Komenského nabízí hotel Studentskému ubytování nahrává beze sporu i ekonomický útlum a s ním spojený pokles počtu turistů. Zejména hotely mimo centra měst vítají možnost ubytovat studenty, a získat tak alespoň část peněz, které jim chybí.

Například pražská Univerzita Jana Amose Komenského, která má přes osm tisíc studentů, nemohla v minulosti nabídnout mimopražským de facto nic. Nyní dojednala s jedním hotelem na Černém Mostě, tedy v dosahu metra, že se přizpůsobí potřebám studentů a bude je ubytovávat. Cena není, pravda, nejnižší. Za místo v dvoulůžkovém pokoji s příslušenstvím budou muset studenti zaplatit 4200 korun měsíčně. Když to ale rozpočítáme, vyjde nám cena cca 140 korun za noc. Na hlavní město ještě pořád snesitelné.

Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého šla jinou cestou. Domluvila se s Českým vysokým učením technickým a nabízí svým studentům možnost získat ubytování v jeho účelových zařízeních. Tato nabídka platí dokonce nejen pro studenty, kteří bydlí daleko od Prahy, ale pro všechny studenty Literární akademie, bez rozdílu místa trvalého pobytu, typu a formy studia.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!