Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Pepa z depa Českých drah

Česko

Komiks je příklad vyhazování peněz, tvrdí kritik hospodaření drah. Navíc odporuje předpisům

BRNO České dráhy zaplatily dvě stě tisíc korun za vytvoření vlastního počítačového komiksu a internetových stránek pro školáky. Pod názvem Pepa z depa v něm ale pod rouškou „nadsázky“ ukazují několikeré porušení předpisů svými zaměstnanci. A také odborníci míní, že cíl stránek přitáhnout školáky k problematice železnic se může minout účinkem.

Za další ukázku, jak špatně státní firma nakládá s veřejnými zdroji, označil Pepu z depa bývalý náměstek ministra dopravy Zdeněk Žák. Ten opakovaně poukazuje na problémy v hospodaření drah a jejich vysoké výdaje. „Řešili jsme obrovské částky, které vydávají do reklamy. Tady je ukázka: Stránky, v nichž dráhy v ústředním příběhu porušují vlastní předpisy a umožní vlak řídit dítěti nepořádného zaměstnance. O dalším porušování norem, které v příběhu odborník najde, bych nemluvil,“ řekl LN.

Dráhy tvrdí: Stránky jsme konzultovali i s psychology V počítačovém komiksu na stránkách www.pepazdepa.cz vezme železničář svého syna nejen do depa, kde pracuje, ale i do kabiny lokomotivy. A dokonce tam dítě opustí a řídicí pult nechá v takovém stavu, že dítě samo vlak rozjede. Návštěvníci stránek přitom sami musí na pultu příslušná tlačítka stisknout.

Nad tím se pozastavují i zástupci Drážní inspekce. „Nevím, zda je ideální jako vábničku využít něco, co je v rozporu s předpisy,“ poznamenal její zástupce Michal Miklenda. „Ale není to věc spadající do naší kompetence,“ dodal s tím, že případem havárie způsobené dítětem v kabině se ještě nezabývali.

Mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová tvrdí, že příběh sestavili i po konzultaci s psychology. Chtěli prý, aby jeho hrdina se svým nejbližším člověkem, v tomto případě otcem, umožnil čtenáři poznat zákulisí železnice. „Je to nadsázka, ne vše, co se stane na webu, je reálné i ve skutečnosti. Ale exkurze do depa možná je,“ zdůraznila. A stejně tak platí záměr lákat děti ke studiu železničních škol.

Uniforma, která „sekne“?

Jako hornická agitka ze 70. let Odborníci na tvorbu pro děti jsou z výsledku rozpačití. „Má několik zajímavostí a předností, ale i velká faux pas,“ tvrdí Martin Reissner, který se jako vysokoškolský pedagog zabývá literaturou pro děti a je také výtvarným kritikem. „Výroky o tom, že uniforma otci sekne, jsou jak z náborů do dolů či armády v 70. letech,“ konstatoval.

„Příběh i stránky se tváří jako moderní, spíše ale zakrývají, že dílu chybí nápad. Z jazykového hlediska dialogy nejsou ani autentickým přepisem. Jsou velmi strojené,“ poznamenal. Podle něj tak nemusí výsledek děti zaujmout, spíše se budou smát či příběh odvrhnou. Tvůrci podle Reissnera nezvládli pravidla pro animace a edukační prezentace, i když připouští snahu přivést děti k problematice železnice a studiu oboru.

To je podle Pistoriusové záměr, který při přípravě stran měli. Garantem podle ní je pracoviště zabývající se spoluprací se školami – a tak i samotné stránky směřují k cílovému adresáři železničních středních škol a učilišť. „Webové stránky mohou přivést děti k novému koníčku, který se pro mnohé stává láskou na celý život, a to je právě svět železnice a vše s ním spojené,“ dodala. Proto stránky doplňují i kvízy a další doplňující prvky a budou se dále měnit.

Že jim příběh radost nedělá a může jim zkomplikovat život, ale připouštějí neoficiálně i někteří železničáři. „Nejdříve jsem se smál. Pak jsem ale začal přemýšlet, jak zareaguji, když mne mé dítě požádá, aby se mnou mohlo jet v lokomotivě. A řekne, že se to v Pepovi z depa dělá,“ připustil jeden z brněnských železničářů. Dítě totiž nemusí číst poznámku, že podobnost postav se skutečnými je čistě náhodná a řadu situací v příběhu je třeba brát s nadsázkou.

***

Pepa z depa láká děti k železnici

České dráhy spustily nový web, který má v žácích základních škol vzbudit zájem o železnici. Hlavním průvodcem dětí je virtuální chlapec Pepa z depa, který se chce stát strojvedoucím po tatínkovi.

Repro: www.pepazdepa.cz

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...