Jen díky obětavosti pracovníků správy památky a rychlosti zásahu hasičů se podařilo zabránit rozšíření ohně na palác a vynést alespoň část věcí z depozitáře v sýpce. Národní památkový ústav pak musel přiznat: Své památky nemáme pojištěné. A poprvé po letech tak učinil. Ani to ale nenahradilo staleté dřevěné konstrukce a stovky historických předmětů z depozitáře Pernštejna.
Lidé, kteří dnes zavítají na hrad, si mohou sýpku prohlédnout. Rekonstrukcí za téměř šedesát milionů korun v ní vznikl víceúčelový sál a další prostory, zachránit se podařilo i část středověkých omítek na stěnách. Opravy skončily fakticky až loni.
Nyní zbývá poslední: obnovit prohlídkovou trasu, která vedla hradními příkopy a zprovozněna byla jen krátce před požárem. Nabízí unikátní pohledy na hrad. „V příkopech bylo zázemí oprav, proto jsme ji museli zrušit,“ připustil kastelán Zdeněk Jakub Škrabal. Nyní už staveniště zmizelo, kvůli státním úsporám však správa hradu stále nemá prostředky na průvodce, kteří by po příkopech a dalších částech opevnění mohli provádět.
Pernštejn patří k nejnavštěvovanějším a filmaři nejoblíbenějším hradům nejen na Moravě, ale i v republice. Pro veřejnost byl kromě krátké doby po požáru přístupný po celou dobu oprav, filmaři však kvůli lešení volili jiné pevnosti. Nyní se na gotickou perlu mohou vracet.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno