Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Peršana Zadeha hájí i Benešová. Propuštění na kauci nevyšlo

Česko

  6:00
PRAHA - Tým advokátů, kteří obhajují perského obchodníka Shahrama Abdullaha Zadeha v kauze obřích daňových úniků, se rozrostl o specialistku na trestní právo. Jak zjistil server Lidovky.cz, v případu pomáhá Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti.

Perského obchodníka Shahrama Abdullaha Zadeha obhajuje i exministryně Marie Benešová. foto: Lidovky.cz

„Mám v případu substituční plnou moc na některé úkony,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Benešová. Generální advokátkou Zadeha je Dana Kořínková. „To znamená, že ji v přípravném řízení při některých úkonech zaskakuji, kde tomu třeba lépe rozumím. Sedíme spolu v Karlíně v jedné kanceláři,“ upřesnila svou roli bývalá ministryně Rusnokovy vlády.

Právě Rusnok je jedním ze státníků, kteří se za Peršana s českým občanstvím přimlouvali ve Spojených arabských emirátech, kde měl vleklé právní spory s rodinou dubajského emíra. Kvůli nim přesídlil do Česka. Benešová však uvedla, že v této korespondenci nebyla nijak zaangažovaná.

„O tom já vůbec nic nevím. My jsme o něm s panem premiérem vůbec nehovořili. Docela jsem se tehdy nad tou informací podivila. Ani pan Zadeh o tom, že by se za něj někdo přimlouval, nemluví,“ řekla Benešová.

Vysoce postavení politici, kteří s íránským byznysmenem přišli do styku.

Zadeh čelí obvinění, že stál v čele rozsáhlé skupiny osob, která přes 66 firem s nastrčenými bílými koňmi dovezla do Česka 409 milionů litrů paliva. Na daních měli odvést 2,3 miliardy korun, uhradili však pouhých 2,6 milionu. Kriminalisté letos v březnu zadrželi 15 lidí, z nichž 13 soud poslal do vazby. Už v červnu ale někteří vazbu opustili.

Rozsáhlé odposlechy

Benešová podle svých slov vstoupila do případu v červnu. Spis si už pročítala, celý ho však ještě neprošla. "Některá část odposlechů je tak široká, že to budou přepisovat ještě půl roku," upozornila na rozsáhlost důkazního materiálu.

Právě odposlechy přitom v kauze sehrají zřejmě klíčovou roli. Zadehova obhajoba stojí na tvrzení, že peníze pouze půjčoval a o tom, k čemu jsou využívány, nevěděl. Právě toto by mohly rozporovat odposlechy. Část hovorů se přitom odehrála v cizích jazycích a překlad tak může zpomalit vyšetřování. Důležití jsou i utajení svědci, kteří vypovídali v Peršanův neprospěch.

ČTĚTE VÍCE:

Za obviněného vystupuje kromě Kořínkové a Benešové také advokát Petr Vyroubal, který má v kolonce ‚zaměření‘ uvedeno ‚generální praxe‘, tedy poskytuje komplexní služby ve všech oborech práva.

Kauce zamítnuta

Zadeha policie označuje za jednu z klíčových postav daňového podvodu. Od března pobývá ve vazbě, kde i nadále zůstane. „Kauci mu nepřipustili. Zamítnutí je staré sotva 14 dní,“ uvedla Benešová.

To potvrdil i dozorující státní zástupce Aleš Sosík: „Podal si žádost o propuštění, která byla zamítnuta. Naopak soud vyhověl návrhu na prodloužení vazby.“ Výši kauce, kterou Zadeh nabízel jako záruku, že neuteče, Sosík neupřesnil. „Nebyla to ale žádná enormně velká částka, žádné desítky milionů, které by byly adekvátní závažnosti trestného činu,“ dodal.

Spolu se Zadehem zůstává ve vazbě Daniel Rudzan, podle policie jeho pravá ruka. O propuštění na kauci vyjednává podnikatel Petr Moštěk, který figuroval v jedné z firem, přes které skupina okrádala stát. "Licituje se o výši peněžité záruky, já trvám na vyšší, on navrhuje jen poměrně nízkou,“ upřesnil Sosík. Z vazby už byl naopak propuštěn advokát Petr Dokládal. Ten měl na starosti uzavírání smluv o prodeji pohonných hmot.

Kauza za 2,3 miliardy

 • Vrchní žalobci v Olomouci rozplétají druhý největší daňový únik v historii Česka - výše škody se odhaduje na 2,3 miliardy korun.
 • Jak zjistily LN, Zadeh měl mocné zastánce v české politice - lobbovali za něj exministři Jan Fischer či Karel Schwarzenberg (VÍCE ZDE)
 • Zadeh obchodoval nejen s ropou, ale i s informacemi. Tvrdil, že má informace o Češkách unesených v Balúčistánu (VÍCE ZDE)
 • Podle informací LN měl Zadeh diplomatické ambice - chtěl se stát konzulem v Curychu.
 • Do rozsáhlé sítě podvodů s pohonnými hmotami bylo zataženo 66 firem s nastrčenými bílými koni. (VÍCE ZDE)

 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!