Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardová kauza Peršana Zadeha: pět lidí opustilo vazbu. Promluvili?

Česko

  6:00
PRAHA - Pět obviněných v kauze obřího daňového podvodu za 2,3 miliardy korun propustil soud z vazby. Hlavní postava případu, perský obchodník Shahram Abdullah Zadeh, nicméně zůstává i nadále za mřížemi. Soud přijal záruky pouze níže postavených členů organizace viněné z rozsáhlých podvodů s pohonnými hmotami.

Sharam Abdullah Zadeh foto: Grafika LN: Šimon

Na svobodu se podle informací serveru Lidovky.cz se dostala Eliška Coufalová figurující ve firmách Ecoll Invest a Biodiesel Trade, které v obřích podvodech podle detektivů figurují. "Bylo propuštěno pět osob, především z nižších pozic, kde byly shledány podmínky k nahrazení důvodů vazby některými ze zajišťovacích institutů. Organizátoři ve vazbě zůstávají," potvrdil informace serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Aleš Sosík.

ČTĚTE TAKÉ:


Zadeh o propuštění z vazby žádal také, avšak neuspěl. “Našeho klienta nepropustili,“ uvedl bez dalších podrobností Peršanův advokát Petr Vyroubal.

U všech vazebně stíhaných ve čtvrtek doběhla tříměsíční lhůta koluzní vazby, pětici ale soud propustil již předtím a státní zástupce naznačuje, že minimálně část z nich spolupracovala. "Přihlíželo se k vstřícnému postoji některých obviněných, který zaujali," uvedl Sosík.

Organigram

P.P.S. GmbH, Vídeň
Ecoll Invest, Brno
Biodiesel Trade, Brno
Hlavní trojice firem, která z Německa a Slovinska dovážela do Česka pohonné hmoty. Palivo si přeprodávala síť firem s bílými koni, které neodváděly daně.

Shahram Abdullah Zadeh a Daniel Rudzan
Architekti a hlavní organizátoři

Eliška Coufalová, Petr Dokládal a Petr Moštěk
"Koordinovali účelové vzájemně provázané uzavírání smluv o prodeji pohonných hmot".

Vojtěch Kudláč, Jiří Eliáš, Ladislav Mazura, Radovan Chaloupka, Josef Schmid, Radek Deutsch, Jiří Turátk, Vladimír Malina, Roman Kroča, Michal Šimák
"Řídili a ovládali finanční toky ve firmách, kterým vznikla vysoká povinnost odvodu DPH. Vyhledávali jiné osoby do role takzvaných bílých koní, na které převáděli firmy."

Jestli ale v případu někdo z obviněných požádal o pozici spolupracujícího obviněného stejně jako například podnikatelka Ivana Salačová v kauze Rath, Sosík neprozradil. “To nemohu potvrdit,“ reagoval. Vyšetřovatelé mají zřejmě i tak nabito. V případu figurují minimálně tři utajení svědci a nadto mají ve spise desítky hodin záznamů z odposlechů. Prostorových i telefonických.

Zátah začal v Hiltonu

Při obří razii letos v březnu kriminalisté zadrželi 15 lidí, z nichž 13 soud poslal do vazby. Vedle Zadeha považují kriminalisté za hlavního organizátora daňových úniků Daniela Rudzana. Rozsáhlá skupina pod jejich vedením přes 66 firem s nastrčenými bílými koňmi dovezla do Česka 409 milionů litrů paliva. Měli tak odvést daň za 2,3 miliardy korun, místo toho uhradili pouhých 2,6 milionu.

Kriminalisté zadrželi i expolicistu Ladislava Mazuru či advokáta Petra Dokládala společně s Coufalovou figurujícího v Ecoll Investu, jedné z nastrčených firem. V policejní cele skončil i podnikatel Petr Moštěk, dříve předseda dozorčí rady této společnosti.

Oba muži figurují i ve společnosti Biodiesel Trade, která dovážela do Česka naftu a biopaliva a přeprodávala ji za podezřele nízké ceny. Se zmíněnou firmou jsou spjati i Rudzan s Coufalovou. Podezřelí jsou kromě krácení daní obviněni také z účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí jim devět až 13 let vězení.

Obří akci odstartovalo zadržení Zadeha v prezidentském apartmá hotelu Hilton, později se ukázalo, že vlivný obchodník měl kontakty do nejvyšších politických pater Česka. Ve sporech s rodinou dubajského emíra za něj dokonce lobbovali dva premiéři úřednických vlád a ministr.

Zadeh měl také aspirovat na místo konzula v Curychu a loni nabízel informace o dvojici českých turistek, které v březnu 2013 unesli neznámí ozbrojenci na západě Pákistánu.

Kauza za 2,3 miliardy

  • Vrchní žalobci v Olomouci rozplétají druhý největší daňový únik v historii Česka - výše škody se odhaduje na 2,3 miliardy korun.
  • Jak zjistily LN, Zadeh měl mocné zastánce v české politice - lobbovali za něj exministři Jan Fischer či Karel Schwarzenberg (VÍCE ZDE)
  • Zadeh obchodoval nejen s ropou, ale i s informacemi. Tvrdil, že má informace o Češkách unesených v Balúčistánu (VÍCE ZDE)
  • Podle informací LN měl Zadeh diplomatické ambice - chtěl se stát konzulem v Curychu.
  • Do rozsáhlé sítě podvodů s pohonnými hmotami bylo zataženo 66 firem s nastrčenými bílými koni. (VÍCE ZDE)
  • Nejen Hilton. Zatýkalo si i na dalších exkluzivních adresách (VÍCE ZDE)
Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...