Policejní plomba se v minulých dnech objevila na rodinném domě advokáta Petra Dokládala, jenž měl být podle policejní verze příběhu jedním z řídících článků zločinecké skupiny. Detektivové mu nesáhli jenom na dům. Zajistili u něj sedm milionů korun a luxusní vůz Maserati Coupe Cambiocorsa.
"Vzhledem k tomu, že Dokládal je za současného stavu vyšetřování považován za jednu z řídících osob ve vyšetřované trestné činnosti, jejímž výsledkem mělo být zkrácení daně ve výši minimálně 2,3 miliardy korun, je důvod se domnívat, že podíl Petra Dokládala na výnosu z trestné činnosti byl vyšší, než je souhrn všech peněžních prostředků, které mu byly zajištěny," stojí v policejním protokolu, který se podařilo serveru Lidovky.cz získat.
Jako bezdomovci na radnici?
OrganigramP.P.S. GmbH, Vídeň Shahram Abdullah Zadeh a Daniel Rudzan Eliška Coufalová, Petr Dokládal a Petr Moštěk Vojtěch Kudláč, Jiří Eliáš, Ladislav Mazura, Radovan Chaloupka, Josef Schmid, Radek Deutsch, Jiří Turátk, Vladimír Malina, Roman Kroča, Michal Šimák |
Sami vyšetřovatelé v oficiálních dokumentech nicméně přiznávají, že ani v případě Dokládala zdaleka nedosáhli na veškerý podezřelý majetek. "Nepodařilo se zdokumentovat, jak Dokládal naložil s výnosem z trestné činnosti a lze důvodně předpokládat, že jej minimálně zčásti spotřeboval na pokrytí svých potřeb," uvádí vyšetřovatelé.
U ostatních stíhaných byli policisté podle všeho ještě méně úspěšní. Či se přinejmenším větším úspěchem dosud nepochlubili. Většina ze stíhané patnáctky bydlela v pronajatých bytech, přičemž tři z nich měli trvalá bydliště zapsaná na radnicích v Brně a Zlíně. A to včetně Rudzana, jehož policisté společně s Peršanem Abdullahem Zadehem považují za hlavního organizátora daňových podvodů. I když měl trvalé bydliště hlášené na brněnském magistrátu, bydlel v prestižní brněnské rezidenci Anenské terasy.
"Vždycky se u takových případů komplexně zabýváme majetkovými poměry obviněných. Je ale otázka, zda se podaří získat důkazy o tom, kdo je skutečným vlastníkem majetku, který může evidovaný na někoho jiného. Je to zpravidla dost komplikované," připustil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které má případ na starosti.
Odposlechy a utajení svědci
Policisté přitom zajistili i větší finanční hotovost v prezidentském apartmá pražského hotelu Hilton, který obýval Abdullah Zadeh (současně mu obstavili limuzínu, v níž jezdil po Praze). Jeho advokáti už poslali stížnost, v níž se snaží doložit, že peníze patřily jeho matce. "O stížnosti rozhodne soud, který se bude zabývat i touto námitkou. Řekl bych, že je to obvyklý způsob obhajoby," podotkl státní zástupce Šereda.
Jak ukazují policejní dokumenty, obvinění stojí na desítkách hodin telefonních a prostorových odposlechů (část hovorů se odehrála v cizích jazycích, jejich překlad může zpomalit vyšetřování). A nejen to. K věci vypovídají minimálně tři utajení svědci.
Abdullah Zadeh podle policie zločinecký plán financoval. Firmě P.P.S. s daňovým domicilem ve Vídni poslal 2,5 milionu eur. "Od počátku tvrdíme, že šlo řádnou půjčku," říká Zadehův právník Petr Vyroubal. "Největší impuls ke sdělení obvinění a uvalení vazby na našeho klienta jsou výpovědi utajených svědků, nikoliv to, co zaznamenaly odposlechy, ať už telefonické či prostorové. To je celkem kuriózní," dodává Vyroubal.
Pokud prý odposlechy zachytily Zadehův hlas, bylo to jen v souvislosti s tím, že se zajímal, zda není jeho půjčka ohrožena, tvrdí obhajoba.
Kauza za 2,3 miliardy
|