PUKATORO/PRAHA Jednoho mlhavého rána na konci října vpadli do dolů v Pukatoro na jihozápadě Peru po zuby ozbrojení muži v neprůstřelných vestách a nahnali všechny dělníky na velkou planinu. Všem zatrnulo. Z ozbrojenců se totiž vyklubali žoldáci Sendero Luminoso aneb Světlé stezky.
Nemálo ze shromážděných dělníků slyšelo o zvěrstvech, která „senderos“ páchali v 80. letech v peruánských vesnicích.
„Nic vám neuděláme,“ uklidňoval je jeden z ozbrojenců. A začal jim kázat o tom, že si zaslouží vyšší platy a příplatky na lékaře. Načež nařídil pobrat zásoby jídla a benzinu a rozloučil se s dělníky slovy: „Žádný strach. S násilím jsme skončili.“ Nemluvil pravdu. Jen v říjnu připravili žoldáci Světlé stezky o život 22 lidí - nejvíc od poloviny 90. let, kdy přišli o svého lídra Abimaela Guzmána, který byl dopaden a zatčen. Světlá stezka se stáhla, ale teď se vrací na scénu. Jen s trochu jinou taktikou.
Na rozdíl od Guzmána, který v duchu rčení „když se kácí les, létají třísky“ tvrdíval, že k dosažení ideových cílů bude potřeba vyhladit 10 % národa, přicházejí do vesnic v roli „osvoboditelů“. Noví lídři hlásají, že bojují jen s vládou Alana Garcíi, téhož prezidenta, který se snažil Světlou stezku rozprášit už před dvaceti lety. Vesničany prý chrání, ale ve skutečnosti je jen využívají - kšeftují s kokou, kterou vypěstují, a „fasují“ u nich zásoby jídla.
Co se obchodu s kokou týče, těžko Světlou stezku srovnávat s kolumbijskými Revolučními ozbrojenými silami (FARC), přesto jí evidentně vydělává dost. Ve vesnicích prý totiž potenciálním novým rekrutům nabízí slušný žold. A posily potřebuje. V současné době v horách v regionu Ayacucho, kde se kdysi Světlá stezka zrodila, operuje jen něco mezi 400 a 700 žoldáků, což je ve srovnání s 80. lety jen nepatrný zlomek.
„Hlavně je nepodceňujte“ „Duchové se probouzejí k životu,“ varuje novinář Gustavo Gorriti, který se specializuje na Světlou stezku. Jeho slova vzbuzují obavy. Znamená to snad, že se na sloupech veřejného osvětlení v Limě znovu objeví oběšení psi jako předzvěst „nové revoluce“? Přesně tak ji totiž avizoval Guzmán. Filozof a univerzitní profesor, který by měl zbytek života strávit za mřížemi, měl v úmyslu v Peru realizovat puč po vzoru Číňana Mao Ce-tunga. Pomoct mu v tom měli ti nejchudší z nejchudších, stejně jako Mao Ce-tungovi. Vlna teroru, kterou v zemi rozpoutal, si vyžádala na 70 tisíc životů.
„Světlá stezka je zpátky. Zas bude zabíjet,“ řekl reportérům jeden z dělníků z dolu v Pukatoro. Tuší to i vláda a už v srpnu zahájila ofenzivu, která měla za cíl rozehnat jednotky operující v džungli v údolí řeky Apurímac. Narazila ale na nečekaně tvrdý odpor - výsledkem bylo 17 mrtvých a 35 zraněných vojáků. „Hlavně je nepodceňujte,“ citovaly agentury mluvčího peruánské armády Carlose Llosu. A nejmenovaný analytik peruánské rozvědky dodal: „Mají lepší taktiku než speciální jednotky naší armády.“
Vláda dnes Světlou stezku řadí mezi narkoteroristy. „Pořád ještě vyznávají nějakou ideologii, ale už dávno fungují jinak,“ tvrdí viceprezident Luis Giampetri Rojas. „Obchodují s kokou. Nebýt toho, asi by už neexistovali,“ dodal Rojas.