Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pervitin se stává novou „taneční drogou“

Česko

PRAHA Stále více mladých lidí se stává konzumenty drogy pervitinu. „Nám dělá vrásky rozmach takzvaných rekreačních konzumentů, kteří si pervitin vezmou na taneční party..., jednou dvakrát týdně. Ti jsou nejrizikovější skupinou,“ říká Tomáš Zábranský z Centra adiktologie (závislostí). Ministr vnitra Ivan Langer včera zase připustil, že v posledních měsících se rozmáhá velkovýroba pervitinu v nebývale velkých varnách. Přitom po třicet let byla výroba této drogy doménou podomáckých vařičů, kteří zásobovali užší okruhy lidí.

Situace v tuzemsku není ojedinělá. Metamfetamin (pervitin) totiž v posledních letech dobývá svět. Spojené státy, Británie, Kanada, Austrálie, státy bývalého Sovětského svazu či jihovýchodní Asie. To je krátký výčet států a regionů, kde se teď zmnohonásobil počet závislých na této Čechy proslavené droze.

Na první globální konferenci o metamfetaminu, která právě probíhá v Praze, to připustili experti z celého světa. „Na distribuci této drogy se nově zaměřují gangy všude ve světě. Výroba metamfetaminu je poměrně nenáročná,“ řekl například Alex Wodak, šéf drogového centra ze Sydney v Austrálii.

Pokračování na straně 3 Pervitin se stává novou „taneční drogou“

Dokončení ze strany 1

Na tento nebezpečný vývoj ve své poslední výroční zprávě upozorňují i agenti protidrogové centrály. Těm se v posledních měsících podařilo objevit hned dvě velkovýrobny pervitinu, které by mohly ve velkém zásobovat český a možná i zahraniční trh.

Tuzemští narkomani si pervitin oblíbili před více než třiceti lety. Tehdy se výroba tohoto stimulantu z léku Solutan soustředila do podomácku zařízených laboratoří. „Podobné postavení měla ještě další droga, takzvaný braun. Ten ale po roce 1992 s otevřením hranic z trhu naprosto vytlačil heroin. Heroin sem začali právě dovážet členové cizích gangů. Pervitin si naproti tomu u místních narkomanů svou oblibu zachoval,“ dodal Tomáš Zábranský z Centra adiktologie (závislostí).

Podle odborníků, kteří v Praze v současné době o problémech metamfetaminu diskutují, je za zájmem organizovaných skupin o syntetické drogy ještě další faktor. „Odpadají jim problémy, které jsou u drog, jež potřebují jako základ přírodní látky - heroin (opium z makovic) nebo kokain (koku). Výrobce syntetických drog nepotřebuje žádná pole. Lze jej obtížně vystopovat, protože suroviny nutné k produkci tohoto druhu omamných látek jsou snadno a legálně dostupné,“ upozornil na včerejší tiskové konferenci Alex Wodak z nemocnice svatého Vincenta v Sydney.

Raketový nástup syntetických drog - jako třeba zmíněného metamfetaminu či extáze - je podle expertů patrný také v asijských zemích. Celosvětový objem obchodu se syntetickými drogami dosáhl podle odhadů 65 miliard dolarů. Počet uživatelů syntetických drog na všech kontinentech už údajně převýšil počet uživatelů kokainu a heroinu dohromady.

Amfetamin, látku příbuznou pervitinu, poprvé syntetizoval rumunský lékař Lazar Edeleanu v roce 1887. Metamfetamin, tedy pervitin, se poprvé podařilo za pomoci kyseliny jodovodíkové a fosforu vyrobit v roce 1919 v Japonsku vědci Akiru Ogatovi.

Kvůli stimulačním účinkům metamfetamin během druhé světové války „brali“ třeba japonští a němečtí vojáci. Podle historiků jej poslední tři roky života užíval také Adolf Hitler.

„Braun byl po roce 1992 z trhu naprosto vytlačen, pervitin si u místních narkomanů svou oblibu zachoval.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...