Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pes, jejž nelze nemilovat

Česko

V Marley a já novinář a spisovatel John Grogan vzpomíná na střeleně krásný život se svým psem. Adaptace jeho knihy je kvalitní filmová oddychovka, která potěší i zapšklé kritiky.

Novinář a spisovatel John Grogan si se svou manželkou pořídil hyperaktivního labradora Marleyho. O jeho kouscích pak začal psát novinové sloupky. Čtenáři si je zamilovali, a tak je Grogan přepracoval do knihy. I tu si čtenáři zamilovali. A tak vznikl film. Film o tom, jak si John Grogan s manželkou pořídili hyperaktivního labradora Marleyho. A jak střeleně krásný byl život s ním.

V Americe, kde se psisko stalo vánoční komerční senzací, mají pro snímky jako Marley a já užitečný výraz: „feel-good film“ zní vznešeněji než český ekvivalent „oddychovka“. Vystihuje přitom podstatu filmů jako Dobrý ročník nebo Láska nebeská, jež umně nakládají s klišé, hrají si se sentimentem a i mezi mantinely nenáročné rodinné zábavy se dokážou pohybovat se vkusem a inteligencí.

Ztuhlé rysy kvůli nim mívají jen kritici. Jejich okoralá intelektuální nitra najednou jihnou při pohledu na pejska, který vrtí ocáskem, pobíhá po zahradách sousedů a klade na nich hovínka. Jenže pokud člověk uzná, že kinematografie není pouze prostorem pro vznešené umění, pak si Marley peskovat nezaslouží. Nemá zřetelných nedostatků.

Jeho svět je hebký a přítulný. Divákovým emocím vychází vstříc už tím, že humor sype v nezávazné letní atmosféře, zatímco slzy, spojené s podzimem Marleyho života, tlačí přes melancholické záběry na krajinu s opadaným listím. Jsou tu kýčovité západy slunce, dobrácké postavy a roztomilý pes - klasický základ pro tklivou „člověčinu“. Přesto se film stále drží daleko od sterilních banalit. Už jen rodinná krize je v něm popsána s překvapivou věrohodností, neleží na ní obvyklý nános nakašírovaných životních mouder a poučení.

Režisér David Frankel si na seriálu Sex ve městě a nedávné adaptaci jiného knižního hitu Ďábel nosí Pradu vybrousil styl na úroveň dokonale hladkého řemesla, které pádí kupředu a ničím neruší. Jediným prostorem pro experimentování, ovšem efektně využitým, je v Marleym frenetická střihová sekvence, jež do čtyř minut vtěsná stovky zážitků a desítky sloupků, z nichž předčítá Owen Wilson. Ten v kůži Johna Grogana vyrůstá ze šarže rozverného komika z Nesvatbových a Starskyho&Hutche a přebírá (od stárnoucího Toma Hankse) škatulku amerického tatíka, s nímž se může ztotožnit každý. Wilson je dost vtipný a charizmatický na to, aby zaujal, nikdy z něj přitom nebude vymydlený krasavec, jenž by do relativně civilních látek vnášel nános hollywoodské falše.

Překvapivě jistou spoluhráčku navíc našel v Jennifer Anistonové. Hvězda Přátel se zřekla romantickokomediální manýry a strhanou třicátnici vybarvila s takovou uvěřitelností, že před ní může s úctou panáčkovat i dvaadvacet labradorů, dělících se o úlohu Marleyho.

Frankelova adaptace je jako milé štěně. Chytrá, bystrá a energická čítanka o životě, do níž by kopal jen necita. Když u ní začnou posmrkávat plačící diváci, není to výsledek laciného ždímání emocí, nýbrž tečka za dobře odvedenou prací. A pokud v ní kynofob jako já spatřuje novou rodinnou klasiku, pak pro melancholické pejskaře bude rovnou filmem roku.

HODNOCENÍ LN **** Marley a já (Marley & Me)

USA 2008 Režie: David Frankel Scénář: Scott Frank a Don Roos Kamera: Florian Ballhause Hudba: Theodore Shapiro Hrají: Owen Wilson, Jennifer Anistonová, Alan Arkin, Eric Dane, Kathleen Turnerová, Haley Bennett a další Distribuce v ČR: Bontonfilm Premiéra: 12. 3. 2009

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...