Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Pět častých mýtů o blesku

Česko

Mýtus 1: Hromosvod je na nic „Význam bleskosvodu se přeceňuje. Pravděpodobnost, že zrovna do mého domu uhodí blesk, je totiž velice malá.“ Bleskosvod je nejlepší a vlastně i jediná ochrana proti atmosférickému výboji, jakou máme a známe. Pokud bleskosvod na domě je a uhodí do něj blesk, pravděpodobnost, že dům nezačne hořet, je téměř 100 procent. Spoléhat na to, že zrovna do našeho domu blesk neuhodí, se nemusí vyplatit - podobně jako v případě domu na fotografii vlevo dole.

Mýtus 2: Nepotřebuji ho „Blesk vždy uhodí do nejvyššího místa. Náš dům stojí na úpatí vysokého kopce. Proto by blesk uhodil do něj, a ne do našeho domu.“

S největší pravděpodobností si blesk takové místo skutečně vybere. Ale není to velká jistota. V okolí domu může být spodní voda, která tuto atmosférickou elektřinu přitáhne, a výboj bude vybit na stavebním objektu. A to i přesto, že nestojí na kopci, ale třeba pod ním.

Mýtus 3: Mám ho a to stačí „Bleskosvod mi namontovala specializovaná firma. Dům je zabezpečený a už se nemusím o nic starat.“

Bohužel to tak není. Aby byl bleskosvod funkční, je potřeba ho udržovat a také provádět jeho pravidelné revize (minimálně jednou za pět let). Laik závadu na bleskosvodu nepozná. Proto je potřeba se obrátit na revizního technika, který proměří celý svod, aby byl dostatečně průchozí pro atmosférickou elektřinu. Mýtus 4: Chrání mě před vším „Bleskosvod mě chrání před vším, co může blesk způsobit.“

Bleskosvod je konstruován především na ochranu budovy před poškozením bleskem a před vznikem požáru. V ochraně domácích spotřebičů nám však příliš nepomůže. Úder blesku může způsobit napětí ve slaboproudých zařízeních. Pak může dojít ke zničení elektrospotřebičů (TV, PC atd.).

Mýtus 5: Stačí vypnout jistič „Elektrospotřebiče před poškozením bleskem uchráním tak, že vypnu jistič.“

To bohužel nestačí. Kvůli malé vzdálenosti mezi jističem a vypínačem se už mnohokrát stalo, že impulz přeskočil a neštěstí bylo hotovo. Spotřebiče ochráníme tak, že je před bouřkou úplně vypojíme ze sítě. Ne vždy je ale možné spotřebič úplně odpojit. Pak může být řešením moderní zařízení, sloužící k ochraně proti pulznímu přepětí - tzv. přepěťová ochrana, která chrání nejen proti výbojům blesku, ale obecně proti jakýmkoliv prudkým výkyvům napětí v elektrické síti.

Článek vznikl ve spolupráci s hasičským záchranným sborem ČR

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!