Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pět skrytých ‚min‘, které přinesly krajské a senátní volby

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš sleduje výsledky krajských a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš sleduje výsledky krajských a... | foto: ČTK

PRAHA Na první pohled je všechno jasné: hlasy spočítané, vítězové si mohli připít, poražení začít řešit, kde se stala chyba a už se rozjelo i vyjednávání o možných “vládních” sestavách v krajích. Jenže pod zdánlivě zklidněnou hladinou se objevují nástrahy.

Personální možnosti ANO

„Krajská města ovládl miliardář Andrej Babiš s politickým hnutím ANO, které ještě v minulých volbách vůbec neexistovalo.” Tak hodnotil v říjnu 2014 výsledek komunálních voleb v Česku zahraniční tisk. ANO dobylo „dosavadní baštu konzervativců“, jakou byla Praha, kde by podle již otřepaného vtipu z 90. let vyhrála i tenisová raketa Václava Klause. Kdyby tedy mohla kandidovat. Jenže pak přišla série kolapsů v koalicích na radnicích - právě ve velkých městech.

Modelovým případem byl Frýdek-Místek, kde původní sestava na radnici vydržela necelé tři měsíce. V lednu 2015 už vystřídal primátora za ANO člověk z ČSSD. Mimo jiné se ukázalo, že hnutí má personální deficit. Projekt budovaný ze shora do sebe na místní úrovni nasál i politické kariéristy a partajní turisty všeho druhu, kteří si s uměním politického řemesla (v dobrém slova smyslu) netykali. Nyní, o dva roky později po překvapivém úspěchu v místních volbách, jako by se historie opakovala v krajích. Ano bere vítězství v devíti regionech. Ale dokázal Babiš a jeho tým dobudovat hnutí? A bude mít dost kvalitních lidí, aby uspěli nejen při vyjednávání o koalicích na hejtmanstvích, ale také moc udrželi?

Andrej Babiš.

Roztřištěnost hlasů

Michal Hašek je silným mužem v jihomoravském regionu. Dvakrát vyhrál krajské volby. Ale v sobotu v podvečer byla nálada ve štábu ČSSD mrazivá. Sociální demokraté získali jen o něco více než patnáct procent hlasů a přišli o dvanáct z 23 křesel, tedy o polovinu. Oranžový kraj změnil barvu. Jenže bližší pohled na mandáty v krajské zastupitelstvu ukazuje nepřehlednou změť partají a koalic malých hráčů. A ti mají i velice odlišné cíle a naplánované postupy, jak jich dosáhnout. V zasedacím sále se tak nakonec sejde hned 14 politických subjektů. Podobný scénář se opakuje i v dalších krajích. Dokáží se regionální politici vůbec domluvit na funkční koalici? Dá se s tak rozdrobenými silami vládnout déle, než pár měsíců?

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) 8. října na brífinku po...

Všichni proti ANO

„Rádi bychom vyhráli v pěti krajích, nutně to neznamená, že chceme tolik hejtmanů, tuto pozici bychom mohli klidně vyměnit za lepší pozice v krajských radách,“ řekl v předvolebním rozhovoru pro server Lidovky.cz rozhovoru Andrej Babiš. Získal devět krajů, včetně Královéhradeckého. Jenže hned v sobotu večer se ukázalo, že vítěz může zůstat stát opodál. V Hradci Králové jen pár hodin po uzavření volebních místností “upekli” koalici zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu by měli 24 mandátů. Podle účastníků sobotní schůzky by hejtmanem měl být lídr kandidátky ČSSD Jiří Štěpán, o obsazení dalších funkcí se má jednat. Podle informací z kuloárů Lidového domu by se ČSSD ráda pokusila stejnou hru rozehrát i v dalších regionech. Spojí se všichni proti ANO?

Andrej Babiš a Věra Jourová
Dana Drábová spolu s předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem.

Vláda na nože

Vláda Bohuslava Sobotky 5. října schválila kompenzace pro propuštěné horníky z dalších dolů v Česku těsnou většinou. Nudná ekonomická zpráva. Jenže se tak stalo za lehce bizarních okolností a navzdory ministrovi financí. Těsné rozhodnutí vlády potom padlo v okamžiku, kdy ministr Babiš opustil jednací sál. První místopředseda vlády řekl, že nevěděl, že se bude v tu chvíli o návrhu jednat, a že počítal, že přijde na řadu až jako poslední bod schůze vlády. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) však nedával Babiš pozor, když ministři na začátku jednání hlasovali o změně pořadu programu. Historka kolem předvolebního dárečku pro severočeské horníky by neměla zapadnout, protože se může opakovat. Vztahy v koalici se vyostří. ČSSD pochopila, že má v koaličním partnerovi největšího nepřítele.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nekonečný kolotoč voleb

Jen pro připomenutí: příští rok, pokud se nic mimořádného nestane, budou politické strany lákat voliče k hlasování o rozložení sil ve sněmovně. V roce 2018, patrně v lednu, půjdou Češi podruhé ve své historii vybírat v přímé volbě hlavu státu. Série “festivalů demokracie” má pokračovat dalších osm let. Češko tak čeká dekáda s permanentní kampaní, řečeno s mírnou nadsázkou. Co tahle inflace hlasování udělá s účastí, když nyní přišla k urnám jen třetina oprávněných voličů? Nebudou lidé už unaveni a nebude politika až příliš plná nadbíhání voličům s ignorací běžného a potřebného řízení státu?

Tomáš Málek

Autor

Tomáš Málektomas.malek@lidovky.czČlánky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...